20'lik Diş Belirtileri Nelerdir? Dikkat!
Kapat

20’lik Diş Belirtileri Nelerdir? Dikkat!

Anasayfa
Sağlık 20’lik Diş Belirtileri Nelerdir? Dikkat!

20’lik diş belirtileri nelerdir? 20’lik dişlerin çıktığı nasıl anlaşılır? Siz de kafanızda bu sorularla geldiyseniz doğru yerdesiniz.

20’lik dişler adlarından da anlaşılabileceği gibi 20 yaşında çıkar. Ancak bazı durumlarda 20’lik dişlerin çıkması 20 yaşından geç ya da erken olabilir. 20’lik dişlerin tam olarak ne zaman çıkacağını bilmediğimizden dolayı 20’lik diş belirtilerini iyi bilmemiz gerekiyor. Çünkü, bazı insanlarda 20’lik dişler çıkarken sıkıntı yaratabiliyor. Bu sıkıntıları yaşamamak için 20’lik diş belirtilerini iyi bilmeli ve ona göre önlemimizi almalıyız.

20’lik dişler çıkarken genelde en çok yaşanan sıkıntı şiddetli diş ağrılarıdır. Eğer hiçbir neden yokken sizinde dişlerinizde şiddetli ağrılar meydana geliyorsa 20’lik dişleriniz çıkmaya başlıyor olabilir. Şiddetli ağrıların yanı sıra 20’lik dişler çıkarken birçok belirti gösterir. Dilerseniz hemen bu belirtilere bir bakalım.

20’lik Diş Belirtileri Nelerdir?

20’lik Diş Belirtileri

20’lik diş belirtileri arasında en sık rastlanan belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şişmiş diş etleri

  • Yemek yerken dişlerde yanma hissi

  • Ağız kokusu

  • Isırma esnasında ağrılar

  • Çiğneme esnasında ağrılar

  • Baş ağrıları

  • Ağzı açmada zorluk yaşama

  • Çeneden kulağa doğru oluşan ağrılar

Gelin bu belirtilerin bazılarının nedenlerine yakından bir bakalım.

20’lik Diş Belirtileri: Ağız Kokusu

Ağız kokusunun temel nedeni dişlerin aralarında biriken bakterilerdir. Ancak ağız kokusunun tek nedeni dişlerinizin arasında biriken bakteriler değildir.

Ağız kokusunun nedenlerinden bir tanesi de 20’lik dişlerin çıkarken oluşturdu enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar ağzınızın kokmasına neden olmakla birlikte ağrılara da neden olabilir. Sizin de 20’lik dişleriniz çıkıyor ve ağzınızda enfeksiyon ve iltihaplanmalar oluşuyorsa hemen bir diş doktoruna danışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, 20’lik dişler çıkarken ağızda oluşan iltihap ve enfeksiyonlar dişlerinizin düzgün bir şekilde çıkmadığının belirtisidir.

20’lik Diş Belirtileri: Şişlik

Bazı durumlarda 20’lik dişler çıkamaya başladığında çevresindeki diş etlerini zedeler ve zarar verir. Bunun sonucunda da diş etlerinde şişlikler meydana gelir. Başta pek önemli gibi durmasa da diş temizliğinize dikkat etmezseniz zedelenen diş etlerine biriken bakteriler diş etlerinizde iltihaplanmalara yol açabilir. Bu da ağız ve diş sağlınız açısından önemli bir tehlike teşkil eder.

20’lik Diş Belirtileri: Çeneden Kulağa Doğru Ağrılar

20’lik dişler çıkarken ağzınızda çeşitli enfeksiyon ve iltihaplanmalar oluşabileceğini söylemiştik. Bu enfeksiyon ve iltihaplanmalara zamanında müdahale edilmezse ağızda yayılmaya başlayabilir. Bunun sonucunda ise çeneden kulağa doğru ağrılar oluşabilir. Bu ağrıları yaşamamak için ağzınızdaki enfeksiyon ve iltihaplanmalara dikkat etmek ve en kısa zamanda doktorunuzla görüşmek zorundasınız.

Bir önceki yazımız olan “Sabunla Saç Yıkamak Zararlı mıdır?” adlı yazımızda sabunla saç yıkamanın zararlı olup olmadığını ve sabunun saça olan zararları ve yararlarından bahsettik. Dilerseniz bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir