Adsense TBM Arttırma Rehberi Güncel Teknikler!
Kapat

Adsense TBM Arttırma Rehberi Güncel Teknikler!

Anasayfa
Para Kazanma Adsense TBM Arttırma Rehberi Güncel Teknikler!

Sizde bir web sitesi açıp Google Adsense‘den para kazanmayı düşünmüş olabilirsiniz. Bu oldukça mantıklı ve makul bir düşüncedir. Ancak bilmiş olduğunuz üzere bazen reklam tıklamalarından çok çok az miktarda para kazanırsınız. Bunun sebebi Google Adsese TBM‘nizin(Tıklanma Başına Maliyet) çok düşük olmasıdır. Hocam orayı anladık, peki nasıl Adsense TBM‘sini arttıracağız? Dediğinizi duyar gibiyim. Lütfen acele etmeyin. Bu rehberi okuduktan sonra Adsense TBM‘nizdeki farkı sizde göreceksiniz.

Adsense TBM Nedir?

Bilmiş olduğunuz üzere her Google Adsense reklamının bir tık başına vermiş olduğu para farklıdır. Kimi reklam tıklarından 0,20 TL kazanırken kimi reklam tıklarından 20 TL hatta 200 TL kazanabilirsiniz. Peki bunun sebebi nedir? Bu miktarlar arasındaki uçurumun temel sebebi reklamverenlerin TBM‘yi yani tıklanma başına maliyeti düşük tutmasıdır. Bu yüzden bazı reklam tıklarından az bazılarından ise fazla kazanmanız oldukça normaldir.

Adsense TBM‘nizin düşük olmasının tek sebebi reklamverenlerin TBM’yi(Tıklanma Başına Maliyet) düşük tutması değildir. TBM’nizin düşük olmasının diğer bir nedeni ise yazılarınızda düşük maliyetli anahtar kelimeler kullanmanızdır. Adsense bazı anahtar kelimelerinden gelen tıklara çok büyük miktarda paralar verebiliyor. Bunun için anahtar kelime planlamanızı iyi yapmalısınız. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız birazdan aşağıda açıklayacağım.

Adsense TBM Nasıl Arttırılır?

Adsensen TBM’nizi arttırmanın birçok yolu vardır. Biz bu yolların hepsini sizler için bu makalemizde topladık. Eminim ki bu makalemizde bulunan teknikleri uyguladığınızda Adsense TBM’niz artacaktır. Dilerseniz hemen konumuza geçelim.

1-Tık Almayan Reklamları Engellemek

Kendinizi ziyaretçilerinizin yerine koyarak empati yapın. Siz olsanız öyle sıradan, saçma sapan reklamlara tıklar mıydınız? Açıkçası ben tıklamazdım. Sizin de tıklamayacağınızı varsayarak konuma devam ediyorum.

Bilmiş olduğunuz üzere Google Adsense‘de birçok ayar yapabiliyorsunuz. Bu ayarlardan biri de “reklam birimi engelleme” ayarıdır. Peki arkadaşım, reklam engelleyerek nasıl TBM arttıracağız? Reklam engelleyerek TBM arttırmanın temel mantığı, tıklanmayan ya da tıklanmayabilecek reklamları engelleyerek diğer ilgi çekici reklamların daha fazla görünmesini sağlamaktır. Tıklanmayan reklamları kaldırdığınız için de TBM’niz artmış olacaktır. Peki reklam engelleme nasıl yapılır? Hadi gelin bu sorunun cevabına bir bakalım.

Adsense Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

Adsense reklam engelleme bölümünü açmak için Adsense panelinizden “Reklamlara İzin ver ve Reklamları Engelle” adlı seçeneğe tıklayın ve hemen alt seçenekten de “Reklam İnceleme Merkezi” seçeneğini seçin. Aynı aşağıya koyduğum resimdeki gibi.

Adsense TBM Arttırma

Gelen ekranda görmüş olduğunuz gibi incelenmemiş reklamlar mevcut. Burada yaklaşık 2000 reklam var. Günlük olarak 10-15 dakikanızı ayırarak Adsense TBM’nizi arttırabilirsiniz

2-Düşük TBM Veren Reklamları Engellemek

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere bazı reklamlar düşük TBM’lidir. Bu düşük TBM’li reklamların başında da Google ve Facebook reklamları gelmektedir. E tabiki bu durumun böyle olması normaldir. Siz olsanız kendi reklamınızın tıkına yüksek TBM verir miydiniz? Tabi ki vermezdiniz. Bu yüzden Google ve Facebook reklamları düşük maliyetli reklamlardır. Ancak ben yine de sadece Facebook reklamlarını engellemeniz taraftarıyım. Çünkü bazen Google reklamları da iyi miktarda TBM verebiliyor. Facebook ise zaten herkesin bilmiş olduğu bir platform. Kimse sizin sitenize girip Facebook reklamına tıklamaz. Peki Facebook reklamları nasıl engellenir? 

Facebook reklamlarını engellemek için yapmanız gereken şey Adsense panelinizden yine “Reklamlara İzin ver ve Reklamları Engelle” seçeneğine tıklayıp hemen altındaki seçeneklerden de “Tüm Sitelerim” seçeneğini seçmek. Aynı aşağıya koymuş olduğum resimdeki gibi.

Adsense Reklam Engelleme

Açılan ekranda “Reklam Veren URL’leri” kısmını göreceksinizdir. Bu kısma aşağıdaki vermiş olduğum URL’leri yapıştırarak “URL’leri engelle” butonuna tıklayın.

www.facebook.co.uk

www.facebook.com

Artık bütün Facebook Reklamlarını engellemiş olacaksınız ve buna bağlı olarak da TBM’niz biraz daha artmış olacak.

3-Site Üst Bölümüne(Header) Reklamı Ekleme

Adsense site başına yani header kısmına eklemiş olduğunuz reklamlara daha yüksek TBM verir. Bu yüzden kesinlikle site başına reklam eklemenizi tavsiye ederim. Peki site başına nasıl reklam eklenir? Sitenizin başına reklam eklemek için ilk yapmanız gereken Adsense’den esnek bir reklam birimi oluşturmak. Daha sonra oluşturmuş olduğunuz reklamın kodunu kopyalayın ve sitenizin yönetici paneline girin.

Yönetici panelinden sırasıyla Görünüm>Düzenleyici>Tema Üst Bölümü(header.php) kısmına girin ve bu kısımından kodunuzu iki yeşil “head” etiketi arasına ekleyin. Ekledikten sonra altta bulunan “Temayı Güncelle” butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar. Artık biraz daha TBM yükselttiniz. 

4-Yüksek TBM’li Anahtar Kelime Kullanmak

Bilmiş olduğunuz üzere Adsense bazı anahtar kelimelerinden gelen reklam tıklarına daha fazla para verir. Yani bir kişi sizin sitenize yüksek maliyetli bir anahtar kelimeyi araştırarak gelip sitenizdeki bir reklama tıkladıysa Google size yüksek miktarda para verir. Peki nasıl yüksek maliyetli anahtar kelimeleri bulacağız? Bu sorunuzun cevabını “Anahtar Kelime Oluşturucu” adlı yazımda verdim. Yazıya gitmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi seçerken maliyeti yüksek rekabeti düşük anahtar kelimeleri seçin. Bu sayede Google’da daha fazla üst sıralara çıkma imkanı bulacaksınız. 

5-Belli Bir Konsepte Yoğunlaşın

Google konsepti belli olan sitelere daha fazla TBM verir. Mesela ben daha çok teknoloji ve oyun ağırlıklı içerikler paylaşıyorum. Ancak benim de tam belli bir konseptim yok. Bazen müzik listesi attığım bile oluyor. Belki de TBM’min arada sırada düşmesinin sebebi budur. Bu yüzden TBM’nizi yüksek tutmak istiyorsanız niş bir web sitesi açmalısınız.

Niş sitenin ne demek olsuğunu bilmeyenler için hemen kısaca açıklayalım. Niş site, belli bir konsepti olan sitelere denir. Bu siteler konseptlerinin dışına çıkmazlar. Bu yüzden niş sitelerin TBM’leri biraz daha yüksektir.

Yani sonuç olarak belli bir konseptte (niş) bir site açarsınız Adsense TBM’niz daha yüksek olur. Sizde niş bir site açarak TBM’nizi arttırabilirsiniz.

6-Verimsiz Reklam Kategorilerini Kapatın

Geldik konumuzun en can alıcı kısımlarından birisi olan kategori reklamlarına. Adsense reklamlarınızda bazı reklamların gösterim oranı yüksekken tıklanma oranı düşüktür ve buna bağlı olarak TBM’niz de düşük olur. TBM’nizin düşmesini engellemek için yapmanız gereken şey bu reklam kategorilerini bulup engellemek.

Peki reklam kategorileri nasıl engellenir?

Reklam kategorilerini engellemek için Adsense hesabınıza giriş yapın. Daha sonra sol taraftaki panelden sırasıyla “Reklamlara İzin Ver ve Reklamları Engelle” seçeneğine tıklayıp hemen alt seçeneklerden “Tüm Sitelerim” seçeneğini seçin. 

Açılan ekranda “hassas kategoriler” bölümüne gelin. Bu kısımda görmüş olduğunuz üzere reklam kategorileri, gösterim yüzdeleri ve tıklanma yüzdeleri var. Gösterim yüzdesi yüksek ve tıklanma yüzdesi düşük olan reklamları bulup kapatın.

Mesela %3 gösterim oranlı bir reklam kategorisinden %0,1 tıklama alıyorsunuz. İşte bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey reklam kategorisini kapatmak. Bu sayede tıklanma oranınız artar ve buna bağlı olarak da Adsense geliriniz artar. Eğer anlattıklarımı anlamadıysanız aşağıya yerleştirdiğim fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Adsense TBM Arttırma

NOT: Reklamları kapatmak için kategorilerin sol tarafındaki yeşil tikli butonlara tıklayın.

Düşük TBM’li Reklam Ağlarını Engelleyin

İşte şimdi konumuzun en ama en can alıcı kısmına geldik. Bu teknik ile son TBM’nize son noktayı koymuş olacaksınız. Emin olun ki şuan anlatacak olduğum teknik ile TBM’niz en üst sınıra fırlayacak. Dilerseniz hemen anlatmaya başlıyorum.

İlk önce Adsense hesabınıza giriş yapın. 

Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki Adsense panelinizden sırasıyla Performans Raporları>Gelişmiş Raporlar>Reklam Ağları seçeneklerine tıklayın. Aynı aşağıda görmüş olduğunuz resimdeki gibi.

Adsense TBM Arttırma Teknikleri

Bu alanda Adwords reklamları hariç diğer Gösterim BGBM’si düşük olan reklamları bulup, bir word dosyasına veya kağıda not edin.

Adsense TBM Arttırma Teknikleri

Yukarıda bahsettiğim reklam ağlarını bir yere not ettikten sonra yine sol taraftaki panelden sırasıyla Reklamlar İzin ver ve Reklamları engelle>Tüm sitelerim seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda Reklam Ağları butonuna tıklayın. Aynı aşağıya koymuş olduğum resimdeki gibi.

Adsense TBM Arttırma Teknikleri

Daha sonra not etmiş olduğunuz Gösterim BGBM‘si düşük olan reklamları yukarıdaki resimde işaretlemiş olduğum alana yazarak aratın ve engelleyin.

Yapacağımız işlemlerin hepsi bu kadar. Artık sitenizin TBM’si tavan yapacak :). Bana güvenin.

Not: Aklınıza takılan herhangi bir soru işareti olursa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. Ben hep buralarda olacağım.

“Adsense TBM Arttırma Rehberi Güncel Teknikler!” üzerine 18 yorum

 1. Birkan says:
   • Birkan says:
    • can says:
 2. Mehmet says:
 3. Ergin says:
 4. Başkak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir