Birebir Nasıl Yazılır? TDK Açıklaması!
Kapat

Birebir Nasıl Yazılır? TDK Açıklaması!

Anasayfa
Eğitim Birebir Nasıl Yazılır? TDK Açıklaması!

Birebir nasıl yazılır? Birebir ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır? İşte yazımızda bütün sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Birebir” kelimesi Türk Dil Kurumuna (TDK) göre iki şekilde de yazılabiliyor. Yani cümle içerisindeki durumuna göre birebir kelimesi birleşik ya da ayrı olarak yazılıyor.

Peki birebir kelimesi ne zaman ayrı ne zaman birleşik yazılır? Dilerseniz kısaca sizlere birebir kelimesinin ne zaman birleşik ne zaman ayrı yazıldığını anlatalım.

“Birebir” Kelimesi Hangi Durumda Birleşik Yazılır?

TDK’ya göre “birebir” kelimesi cümle içerisinde “istenildiği gibi, etkisi kesin olan, uygun” anlamlarında kullanılıyorsa birleşik yazılmalıdır. Aşağıya birebir kelimesinin birleşik yazılma durumu hakkında TDK’nın sitesinden bir görüntü yerleştirdik.

birebir nasıl yazılır

Birleşik yazılan “birebir” kelimesi için örnek cümle:

  • Nane-limon gribe birebirdir.

“Birebir” Kelimesinin Ayrı Yazılma Durumu:

Eğer “birebir” kelimesi cümle içerisinde “tıpkı, aynı, yüz yüze, karşılıklı olarak” anlamlarına gelecek şekilde kullanılırsa ayrı olarak yani “bire bir” şeklinde yazılır. Aşağıya birebir kelimesinin ayrı yazılma durumu hakkında TDK’nın resmi sitesinden sizler için bir görüntü yerleştirdik.

bire bir ayrı yazılma durumu

Yukarıdaki görselde de görmüş olduğunuz gibi birebir kelimesi sıfat olarak kullanıldığı zaman ayrı olarak yani “bire bir” şeklinde yazılır.

“birebir” kelimesinin ayrı yazılma durumu ile ilgili cümle:

  • Bu masanın boyu bizim masa ile bire bir.

Sonuç:

Birebir kelimesi bazen ayrı bazen birleşik olarak yazılır. Birleşik olarak yazılan “birebir” kelimesi genelde isim görevinde kullanılır. Ayrı yazılan “birebir” kelimesi ise genelde sıfat olarak kullanılır.,

Eğer bu konu hakkında herhangi bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum kısmından ya da soru sor sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir