Clickbait Nedir? Nasıl Yapılır? 2018 | 1nciBlog
Kapat

Clickbait Nedir? Nasıl Yapılır? 2018

Anasayfa
Bilgisayar Clickbait Nedir? Nasıl Yapılır? 2018

Clickbait, yani Türkçe karşılığı olan tıklama tuzağı YouTube’da ve web sitelerinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Clickbait yönteminde temel amaç içeriğinizin thumbnailinin yani öne çıkan görselinin ilgi çekici olmasına dayanır. Ancak bazı kişiler içerikle hiç alakası olmayan thumbnailleri kullanarak insanları kandırıyor. Bunu hiç bir şekilde tavsiye etmiyorum. Zaten YouTube şuanda bu probleme çözüm bulmuş durumda.

Clickbaitin anlamının tıklama tuzağı olduğuna aldanıp sakın kötü bir yöntem olarak görmeyin. Clickbait eğer amacına uygun kullanılırsa gayet güzel bir yöntem. Tek yapmanız gereken içeriğinizle ilgili insanların ilgisini çekebilecek bir thubnail oluşturup videonuza eklemek. Bu yöntem şuan piyasada olan neredeyse bütün Youtuberlar tarafından kullanılıyor. Eğer sizde bir içerik oluşturucusu iseniz clickbait yöntemi ile insanların ilgisini çekerek izlenmenizi artırabilirsiniz.

Peki thumbnail nasıl oluşturulur?

Thumbnail yani küçük resim(öne çıkan resim de denebilir) oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey bir tane fotoğraf düzenleme programı. Eğer aklınızda bir fotoğraf düzenleme programı yoksa benim tavsiyem “adobe photoshop” programını indirmeniz. Tabi bu programı kullanabilmeniz için biraz shop bilgisine ihtiyacınız var. Ama merak etmeyin thumbnail yapabilmeniz için üst düzey bir bilgiye ihtiyacınız yok. Zaten temel bilgileri de internetten öğrenebilirsiniz.

Photoshop programınızı indirdikten sonra biraz kullanımını öğrenmeye çalışın. Yeteri kadar bigilendiğiniz zaman thumbnailinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Zaten yakın zaman içinde photoshop hakkında bir video çekeceğim. O videoya da buradan ulaşabileceksiniz.

Thumbnail yaptım ancak yine de izlenmem artmıyor ne yapmam lazım?

Eğer Youtube’da yeniyseniz ilk başlarda izlenmek için trend olan konularda video çekmeniz gerekir. Zaten trend konuların izlenebilmesi için de birazcık ilgi çekici bir thumbnail işinizi görecektir. İzlenmeniz yavaş yavaş arttıktan sonra kendiniz bir konu hakkında video çekip ilgi çekici bir thumbnail yaptıktan sonra artık bu videoların da izlendiğini göreceksiniz.

Not: Clickbait yöntemini kullanarak insanları kandırmaya çalışmanızı önermeyiz. İnsanları kandırarak hiçbir zaman bir yere varamazsınız. Aksine kendiniz emek vererek bir şeyleri başarmaya çalışın. Ancak o zaman insanların sevgisini kazanabilir ve başarılı olabilirsiniz.

Eğer bu konu hakkında aklınıza takılan bir soru varsa bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

“Clickbait Nedir? Nasıl Yapılır? 2018” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir