D Vitamini Eksikliği Bakın Nelere Sebep Oluyor!
Kapat

D Vitamini Eksikliği Bakın Nelere Sebep Oluyor!

Anasayfa
Sağlık D Vitamini Eksikliği Bakın Nelere Sebep Oluyor!

D vitamini bulunduran besinler, D vitamini nedir? D vitamini eksikliği nelere sebep olur? Hadi gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım.

D vitamini deyince akla ilk önce güneş ışınları gelir. Evet, güneş ışınları D vitamini açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden güneş ışınların en iyi şekilde faydalanmalıyız. Ama güneş ışığının altında fazla kalmamaya da özen gösterin. Eğer güneş ışınlarının altında fazla kalırsanız ciddi cilt hastalıkları ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Peki ne kadar güneşlenmeliyiz? Uzmanlar günde 20-25 dakika güneşlenmenin yeterli olacağını belirtiyor.

Eğer vücudunuza yeterli miktarda D vitamini almıyorsanız vücudunuzdaki kalsiyum değerlerinden de doğru bir şekilde yararlanamazsınız. Bu da kemik gelişimini olumsuz yönde etkiler. Özellikle çocuklarda görülen raşitizm gibi kemik hastalıklarını tetikler. Bu yüzden yeterli miktarda D vitamini alınması oldukça önemlidir. Ancak D vitamini ihtiyacınızın hepsini sadece güneş ışığından veya sadece besinlerden karşılamanızı önermiyoruz. Her iki yoldan da yeterli miktarda yararlanmalısınız. Hadi D vitamini içeren besinlere bir bakalım

D vitamini İçeren Besinler

D vitamini içeren bazı besinler şu şekildedir:

 • Süt
 • Peynir
 • Ayran
 • Ton balığı
 • Mantar
 • İstiridye
 • Yumurta sarısı
 • Yulaf
 • Balık yağı
 • Somon
 • Patates

D vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamini vücuda giren kalsiyum oranını kontrol eder. Eğer kalsiyum oranı az ise kişi kemik hastalıkları ile karşı karşıya gelebilir. Bu kemik hastalıkları yetişkinlerde kemik erimesi, çocuklarda ise raşitizm olarak görülebilir. Yaşlılarda durum biraz daha farklıdır. Yaşlı insanlar D vitamini kullanmaya daha çok özen göstermelidir. Çünkü D vitamini, prostat, romatizma ağrıları ve şeker hastalığı gibi hastalıları da büyük oranda azaltıyor. Bu yüzden D vitamini düzeyini normal aralıklarda tutmak önemlidir. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Yukarıda biraz açıklamıştık. Ancak yine de aşağıya maddeler halinde sıralayalım.

 • Kemik erimesi
 • Raşitizm
 • Kas kaybı
 • Kemik gelişiminin yavaşlaması
 • Romatizma ağrılarının çoğalması
 • Prostat ağrılarının çoğalması
 • Diş rahatsızlıkları görülebilir

D Vitamini Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!

D vitamini eksikliği yaşamamak için dikkat etmeniz gereken bazı unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Güneş ışığından doğru yararlanın

Güneş ışığı D vitamini açısından besinlerden kat kat daha iyi değerlere sahiptir. Sadece D vitamini içeren besinler tüketerek vücudunuzun D vitamini ihtiyacını karşılamanız mümkün değildir. Ancak %10 gibi az bir miktarını karşılayabilirsiniz. Geriye kalan kısmını da güneşlenerek takviye edebilirsiniz. Günde 20-25 dakika güneşlenmek yeterli olacaktır. Ancak tabi aşırıya da kaçmamak gerekiyor.

Kapalı Ortamlarda Fazla Kalmayın

Evinizin mutlaka güneş ışığı almasına özen gösterin. Eğer evinizin bir bölümü güneş ışığı almıyorsa orada fazla kalmamaya özen gösterin. Daha çok evinizin güneş alan kısımlarında bulunmaya çalışın. Ayrıca gezmek için dışarı çıkıldığında çoğu insan alışveriş merkezleri ve AVM’ler gibi kapalı alanlarda gezmeyi tercih ediyor. Ancak bu çok yanlış bir tutumdur. Gittiğiniz alışveriş merkezleri ve AVM’lerde fazla kalmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine daha çok açık ortamlarda dolaşmanız çok daha iyi olacaktır.

D vitamini içeren besinler tüketin

Süt, peynir, ton balığı ve mantar gibi yukarıda sıralamış olduğumuz besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Ancak fazla aşırıya da kaçmayın! Eğer bu yiyeceklerde aşırıya kaçarsanız vücudunuz yüksek kalori alırsınız. Buna bağlı olarak da kilo almaya başlarsınız. Tabi yine de sadece bu besinleri tüketmek yeterli olmaz. Güneşten de doğru şekilde yararlanmalısınız.

Fazla Kilolu Olmaktan Kaçının

Fazla kilolu bireylerde D vitamini eksikliği sık sık görülebiliyor. Eğer fazla kilolu iseniz yeteri miktarda güneş ışığında kalsanız bile vücudunuzdaki yağlar yüzünden doğru şekilde D vitamini alamazsınız. Vücuttaki yağlar güneş ışınlarını tutar. Bu yüzden fazla kilolu olmak sağlık açısından pek iyi bir şey değildir.

resme tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.

yağ yakan 7 mucizevi çay

“D Vitamini Eksikliği Bakın Nelere Sebep Oluyor!” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir