Dolar Neden Yükselir? Döviz Kuru Nedir?
Kapat

Dolar Neden Yükselir? Döviz Kuru Nedir?

Anasayfa
Güncel Dolar Neden Yükselir? Döviz Kuru Nedir?

Burada ” Dolar neden yükselir? “,” Döviz kuru nedir? ” gibi sorularınızın yanıtını bulacaksınız.

Döviz kurunun ne demek olduğunu hemen hemen herkes biliyordur. Ama yinede kısaca açıklayalım. Döviz kuru, bir birim yabancı ülke parasının yerli para cinsinden ifade edilmesine denir. Mesela 1 Doların 5 Türk Lirası etmesi demek, 1 Doların alım gücünün 5 Türk Lirasına denk gelmesi demektir. Peki bu eşitlik günden güne nasıl bozulabiliyor? Bu değişime çok fazla şey sebep olur. Bunlardan en önemlisi ekonomideki Dolar arzı ve Dolar talebidir. Doların değeri piyasada ne kadar miktarda Dolar bulunduğuyla ilgilidir. Örneğin piyasadaki dolar miktarı fazla ise ve dolar talebi(alımı) az ise doların değeri düşer. Ancak Dolar talebi fazla ise ve piyasadaki Dolar miktarı az ise Doların değeri yükselir.

dolar neden yükselir


İthalat Ve İhracat

” Dolar neden yükselir? ”

Diğer bir unsur ise ihracat ve ithalattır. İhracat yapmak demek ülkedeki malları yurt dışında satmak demektir ve bunun karşılığında belli bir miktar Dolar ve Euro gibi dövizler alırız. Yani ülkeye döviz girmesi piyasadaki dövizin miktarını artırır. Bu da dövizin değerini bir hayli düşürür.

İthalatta ise başka bir ülkeden mal alırız. Bu durumda o ülkenin dövizine ihtiyaç duyarız. Yani talep arttığı için dövizin değeri de artar.


Merkez Bankalarının Verdiği Faiz

Merkez bankası Türk Lirasına verdiği faizi yükseltirse Türk Lirasına olan talep artacaktır ve insanlar ellerindeki Dolarları Türk Lirasına çevirmeye başlayacaktır. Çünkü çok daha kazançlı bir iş olacaktır. Bu sayede Doların talebi azalır ve buna bağlı olarak değeri de düşer. Ancak bunun tam tersi de olabilir. Örneğin ABD Merkez Bankası Dolara verdiği faizi artırırsa Türkiye’deki yatırımcılar da bunu bir kazanç olarak görürler ve ellerindeki Türk Liralarını Dolara çevirirler. Bu sebepten Dolara olan talep artar ve buna bağlı olarak Doların değeri yükselir.

Diğer bir unsur ise enflasyon oranıdır. Enflasyon oranı arttıkça Türk Lirasının alım gücü düşer. Yatırımcılarda bu yüzden yükselen enflasyonu görünce ellerinde Türk Lirası tutmak istemezler. Buna bağlı olarak dolara talep artar ve Doların değeri yükselir.

Gördüğünüz gibi sebeplerin hepsi benzer sebepler. Eğer aklınıza takılan bir sorun varsa bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

“Dolar Neden Yükselir? Döviz Kuru Nedir?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir