Eu Hangi Elementtir? Eu Simgesi
Kapat

Eu Hangi Elementtir? Eu Simgesi

Anasayfa
Eğitim Eu Hangi Elementtir? Eu Simgesi

Simgesi Eu olan element hangisidir? Eu simgeli elementin adı nedir? İşte yazımızda bu soruların cevabını verdik.

Aniden birisi size “Simgesi Eu olan element hangisidir?” diye bir soru sorduğu zaman aklınıza hiç bir şey gelmeyebilir. Çünkü aynı soru ile ben de karşılaştım :). Aklıma hiçbir şekilde simgesi Eu olan element ismi gelmedi. Bu yüzden merak edip bir araştırma yaptım ve yaptığım bu araştırma sonucunu da benim gibi simgesi Eu olan elementin adını merak edebilecek insanlar olduğunu düşünerek sitemde bir makale yazarak yayımlama ihtiyacı duydum.

Neyse fazla canınızı sıkmadan hemen cevabınızı vereyim. Simgesi Eu olan elemen Evropiyum elementidir. Peki Evropiyum elementinin atom sayısı, nötron sayısı, periyodik tablodaki yeri, kütle numarası vb. nedir? Dilerseniz hemen bu sorunuzun cevabına da bakalım.

Evropiyum Elementinin Özellikleri:

Evropiyum (Eu) elementinin özellikleri şu şekilde;

SimgesiEu
Atom Numarası63
Kütle Numarası152
Nötron Sayısı69
Periyodik Tablodaki Yeri6 periyot 3B Grubu
SınıfıLantanit

Evropiyum(Eu) elementi Lantanit sınıfında bulunan bir metaldir. Doğada fazla bulunmadığı ve uçucu bir element olduğu için çok fazla kullanım alanı yoktur. Genelde az miktarda kimyasal deneylerde kullanılır.

Not: Eu simgesi ve Au simgesini asla birbirine karıştırmamalısınız. Eu simgesi Evropiyum elementinin simgesidir. Au simgesi ise altın elementinin simgesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir