Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir? Google Analize Nasıl Bakılır?
Kapat

Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir? Google Analize Nasıl Bakılır?

Anasayfa
Nasıl Yapılır? Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir? Google Analize Nasıl Bakılır?

Sitemin Google istatistiklerini nasıl görürüm? Google analize nasıl bakarım? İşte bu yazımda sizlere bunların cevabını vereceğim. Dilerseniz hemen konumuza geçelim.

Sizinde bir web siteniz olabilir ve bu web sitenize ne kadar ziyaretçi geldiğini, nereden geldiğini, anlık olarak ziyaretçi sayısını ve sitenizin en çok ziyaretçi alan sayfalarını öğrenmek isteyebilirsiniz. Ama bunu nasıl yapacağınızı da bilmiyor olabilirsiniz. Hiç telaşlanmayın ben bu yazımda sizlere her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatacağım.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, bir tür analiz aracıdır. Google Analytics, web sitenizi inceler ve sitenizin google istatistiklerini sizlere sunar. Sizde bu istatistiklere bakarak hangi konuların en çok ilgi gördüğünü ve sevildiğini anlayabilirsiniz. Bu sayede ilgi gören konulara daha fazla ağırlık göstererek ziyaretçi sayınızı ikiye katlayabilirsiniz. Google Analytics’in kullanımı oldukça basittir. Hiçbir şey bilmeseniz bile 1-2 saat içinde bütün inceliklerini çözebilirsiniz. Ayrıca sitenizin Google analizine bakarak anlık olarak sitenizde kaç ziyaretçi olduğunu da görebilirsiniz. Bu sayede web sitenizin günün en çok hangi saatlerinde trafik aldığını da öğrenebilirsiniz.

İşinize yarayacak olan “Google Site Ekleme” yazımıza buraya tıklayarak gidebilirsiniz.Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

Bu bölümde Google Analytics kodunu sitenize eklemeyi adım adım sizlere aktaracağım. Merak etmeyin çok zor değil. Her şeyi doğru yaptıktan sonra sitenizin google istatistiklerini görmeye başlayacaksınız. Hadi hemen anlatıma geçelim.

-İlk yapmanız gereken şey Google Analytics’e kayıt olmak. Kayıt olmak için buraya tıklayın.

-Kayıt olduktan sonra sitenizi bağlamanız için size bir kod verecektir. Eğer vermezse sol alt köşede bulunan “yönetici” yazan çark butonuna tıklayın.

google analiz

-Açılan ekranın “mülk” yazan bölümünde bulunan izleme bilgileri seçeneğini seçin ve açılan bölümde “izleme kodu” yazan bölüme tıklayın. Tıpkı aşağıya koymuş olduğum resimdeki gibi.

google analytics kodu ekleme

-Açılan ekranda size bir kod verecektir. Bu kodu alın ve temanızın “head” etiketleri arasına yapıştırın. Eğer “head” etiketlerinin nerede olduğunu bilmiyorsanız hemen sizin için özet geçeyim. Sitenizin yönetici panelinden sırasıyla Görünüm>Düzenleyici>Tema üst bölümü seçeneklerini seçin. Açılan sayfada biraz aşağıya inince yeşil yazılı “head” etiketlerini göreceksiniz. Bu etiketlerin arasına kodunuzu yapıştırın ve değişiklikleri kaydedin. Tek yapmanız gereken buydu. Şimdi Google Analytics ekranına dönerek sitenizin google analizlerini incelemeye başlayabilirsiniz.

Benim anlatacaklarım bu kadardı. Eğer anlamadığınız bir nokta varsa bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okumalısınız! En İyi Anahtar Kelime Oluşturucu

“Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir? Google Analize Nasıl Bakılır?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir