Google, FaceBook Bilgilerini Çalan 25 Uygulamayı Kaldırdı | 1nciBlog
Kapat

Google, FaceBook Bilgilerini Çalan 25 Uygulamayı Kaldırdı

Anasayfa
Haberler Google, FaceBook Bilgilerini Çalan 25 Uygulamayı Kaldırdı

Google, her biri 2,36 milyondan fazla indirmeye sahip olan kötü amaçlı 25 uygulamayı kaldırdı. Bu uygulamalar arasında ülkemizde çokça kullanılan uygulamalar da var.

Fransa’ya ait bir Siber Güvenlik şirketi olan Evina , Haziran ayı başlarında Play Store’dan kaldırılan uygulamaları analiz etti. Bu uygulamalar el feneri, oyun, duvar kağıdı, düzenleme yazılımı, adım sayacı, QR tarayıcı, dosya yöneticisi ve daha fazlası olarak gösterilmiş ve amaçlanan işlevlerini gerçekleştirdikleri sırada kötü niyetli işlemler de gerçekleştirmişler. Bu yüzden birazdan sıralayacağımız 25 uygulama Google tarafından Play Store’dan kaldırılmış.

Evina bu uygulamalar hakkında şu yorumda bulundu:

Bu kötü amaçlı yazılımlar, en değerli dijital gayrimenkul parçalarınızdan birinin kimlik bilgilerini çıkararak çevrimiçi ve çevrimdışı hayatınızı etkili bir şekilde mahvedebilir.

Peki hangi uygulamalar FaceBook bilgilerini çalıyordu? Hadi hemen bu uygulamaları sizlerle paylaşalım.

FaceBook Bilgilerini Çalan 25 Uygulama

FaceBook Bilgilerini Çalan Uygulamalar

Bu kötü amaçlı yazılımlar Mayıs ayında Evina tarafından tespit edilerek kısa sürede Google’a bildirildi. Google’da bir tarama yaparak bu uygulamaları kaldırdı. Kaç kişinin Facebook bilgilerinin çalındığı ve uygulamaların Google’ın kontrollerinden nasıl kaçtığı henüz bilinmiyor.

Görmüş olduğunuz üzere listede ülkemizde de çokça kullanılan File Manager, Super Flashlight ve Video Maker uygulamaları da var. Dememiz o ki Play Store’da her gördüğümüz uygulamayı indirmemeliyiz. Bu açıdan temkinli olmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir