Google Site Haritası Oluşturma ! Nasıl Site Haritası Oluşturulur? - 2018
Kapat

Google Site Haritası Oluşturma ! Nasıl Site Haritası Oluşturulur? – 2018

Anasayfa
Nasıl Yapılır? Google Site Haritası Oluşturma ! Nasıl Site Haritası Oluşturulur? – 2018

Sizde mi bir site açtınız ve google site haritası oluşturma hakkında bilgilenmek mi istiyorsunuz? Merak etmeyin bu konu hakkında aradığınız her şey burada.

Google site haritası oluşturma sitenizin SEO’su(arama motoru optimizasyonu) açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden bütün web sitesi sahibi olan kişiler google site haritası oluşturma gereksinimi duyuyor. Ancak bunu nasıl yapacaklarını bilmeyebilirler. Bu yüzden sizler için google site haritası oluşturma rehberi hazırladık. Bu rehber sayesinde sitenizin google site haritası oluşturabileceksiniz. Daha sonra oluşturduğunuz bu site haritasını google’da üst sıralara çıkmak için nasıl Google Search Console’a ekleyeceğinizi de göstereceğiz. Korkacak hiçbir şey yok. Biz sizlere adım adım herşeyi anlatacağız. Dilerseniz hemen konumuza geçelim.

Google Site Haritası Oluşturma Rehberi

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki google site haritası oluşturmanın birden çok yöntemi var. Biz bu yazımızda genel olarak wordpress kullanıcılarına göre google site haritası oluşturmayı anlatacağız. Peki wordpress’te google site haritası oluşturma nasıl yapılır? Hadi gelin bu sorunun cevabına bir bakalım.

Eğer sitenizi yönetmek için wordpress aracını kullanıyorsanız google site haritası oluşturmak için eklenti kullanmanız yeterli olacaktır. Peki hangi eklentiyi kullanmalıyız? Kullanacağınız eklenti google’ın da desteklediği “Google XML-Sitemaps” eklentisidir. Bu eklentiyi kurmak için yönetici panelinden eklentiler kısmına girin ve yeni ekle butonuna tıklayın. Daha sonra aşağıda görmüş olduğunuz resimdeki gibi arama kısmına “Google XML-Sitemaps” yazın ve aratın. Bulduktan sonra kurun.

Google XML Site Haritaları

Evet, eklentiyi kurduysanız hemen google site haritası oluşturma kısmına geçebiliriz.

“Google site ekleme” isimli yazımızı okumak için buraya tıklayın.
Google XML Site Haritaları Nasıl Kullanılır?

Google XML Site Haritaları eklentisini kurduktan sonra yönetici panelinin ayarlar kısmından “XML-Sitemap” alanına tıklıyoruz. Eğer anlattığımı anlamadıysanız aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

XML-Sitemap

Açılan ekranın en üst bölümünde sitenizin adı ve sitenizin adının yanında “sitemap.xml” yazacaktır. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken hiçbir şey yok. Google XML Site Haritaları eklentisi otomatik olarak site haritanızı oluşturmuş bulunmaktadır. Site haritası oluşturma işlemi tamamen bitti. Sizin tek yapmanız gereken şey oluşturmuş olduğunuz site haritasını Google Search Console’a yani google ana dizinine eklemek. Böylelikle siteniz doğrulanacak ve sitenizin SEO’su(arama motoru optimizasyonu) artacaktır. Peki site haritası nasıl search console’a eklenir? Hadi gelin hep beraber bu sorunun cevabına bir bakalım.

Google Search Console Site Haritası Eklemek

Search Console aracına sitenizin haritasını eklemek için ilk önce Search Console’a giriş yapmanız gerekiyor. Herhangi bir e-mail hesabınızdan Search Console’a giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenleri aşağıya adım adım sıraladık.

1)Sitenizi Search Console’a Eklemek

Search Console aracına giriş yaptıktan sonra sitenizi eklemeniz gerekiyor. Sitenizi eklemek için yapmanız gereken Searc Console’a giriş yaptıktan sonra açılan ekranın sağ üst köşesindeki özellik ekle butonuna tıklayarak sitenizin url’sini yazmak. Anlattığımı anlamadıysanız aşağıdaki resme bakınız.

google site kaydetmek

google site haritası oluşturma

Sitenizi yazdıktan sonra ekle butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

google site kaydetmek

Bu bölümden HTML etiketi seçeneğini seçin ve orada size verilen kodu kopyalayıp yönetici yönetici panelinize girin. Yönetici panelinin sol kısmında bulunan bölümden görünüm>düzenleyici bölümüne tıklayın yapın. Açılan pencerenin sağ bölümünden “Tema üst bölümü” Yada header.php bölümünü seçin. Burada yeşil yazı ile yazılmış olan “head” etiketlerini göreceksiniz. Kopyalamış olduğunuz kodu bu iki head etiketi arasına yapıştırın ve dosyayı güncelle butonuna basın. Daha sonra Search Console sekmesine dönün ve doğrula butonuna tıklayın. Tebrikler! Artık siteniz onaylanmış durumda.

search console site haritası ekleme

Buraya kadarki bütün adımları yaptıysanız search console site haritası ekleme kısmına geçebiliriz. Merak etmeyin! Bu işlem hiç uzun sürmeyecek.Google Search Console Site Haritası Nasıl Eklenir?

İlk önce doğrulamış olduğunuz sitenizin üzerine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

google site kaydetme

Açılan bu sayfada “site haritaları” seçeneğine tıklayalım. Daha sonra açılan pencerenin sağ üst köşesindeki “site haritası ekleme/test etme” seçeneğine tıklayın. Aynen aşağıdaki gibi.

search console site haritası eklemek

Açılan küçük pencerede sitenizin url’sinin yanına “sitemap.xml” yazmanız yeterlidir. Tebrikler! Artık site haritanızı da Search Console’a eklemiş bulunmaktasınız. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey sitenize düzenli olarak içerik girmek. Gerisini google halledecektir.

Mutlaka okumalısınız! Kesinlikle kullanılması gereken WordPress eklentileri

“Google Site Haritası Oluşturma ! Nasıl Site Haritası Oluşturulur? – 2018” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir