Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Post Hatasının Çözümü Nedir?
Kapat

Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Pos Hatasının Çözümü Nedir?

Anasayfa
Nasıl Yapılır? Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Pos Hatasının Çözümü Nedir?

Hata kodu 05 red onaylanmadı pos hatasının çözüm yolu nedir? 05 red onaylanmadı pos hatası nasıl çözülür? Bu yazımızda tüm sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Günümüzde alışveriş merkezleri, mağazalar, bakkallar ya da küçük işletmelerin kullanmış olduğu pos makinaları hayatımızda büyük kolaylıklar sağlıyor. Girdiğimiz herhangi bir mağazada alışveriş yaptıktan sonra pos makinasına kredi kartımızı yerleştirerek kolayca ödeme yapabiliyoruz. Ancak bazı durumlarda pos makinaları ile ödeme yaparken çeşitli hatalarla karşılaşabiliriz. Biz bu yazımızda “Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı” pos hatasının çözümünü sizlere anlatacağız.

Öncelikle “Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı” pos hatasının alışveriş yaptığınız mağazayla ilgili olmadığını söylemekte yarar var. Bu hata kullanılan kredi kartından kaynaklanmaktadır. Peki, bu hata neden karşımıza çıkıyor? Hadi gelin ilk önce bu sorunun cevabına bakalım.

Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Pos Hatası Neden Olur? 

Bu hatanın oluşmasına asıl sebep olan şey yetersiz limiti bulunan kredi kartlarıdır. Şöyle ki, yaptığınız alışveriş sonucunda maliyetiniz kredi kartınızın limitini geçiyorsa “Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı” hatasını alırsınız.

Mesela girdiğiniz mağazadan 501 lira tutarında bir alışveriş yaptınız ve kredi kartınızın limiti 500 lira değerinde. İşte bu durumda kredi kartınızı pos makinasına yerleştirip ödemenizi yapmak istediğinizde “Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı” hatasını alırsınız. Peki bu pos hatasını nasıl çözeceğiz? Dilerseniz hemen bu sorunun cevabına bir bakalım.

Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Pos Hatası Nasıl Çözülür? 

Bu pos hatasının 2 farklı çözüm yolu var:

1)Kredi Kartı Alışveriş Limitini Yükseltme

Bu hata kodu ile karşılaşıldığı zaman hatayı çözmek ve bir daha bu hatayı yaşamamak için en mantıklı çözüm yolu kredi kartınızın alışveriş limitini yükseltmek olacaktır. Kredi kartı alışveriş limitini yükseltmek içinse ilgili bankayı aramanız ve kartınızın alışveriş limitini yükseltmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Kartınızın alışveriş limitinin yükselmesi 15-20 dakika kadar sürebileceğini de söylememizde fayda var.

Kartınızın alışveriş limitini yükseltmeyi talep ettikten 15-20 dakika sonra “Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı” hatası ile karşılaşmadan direkt olarak ödemenizi yapabilirsiniz.

2)Paranın Bir Kısmını Nakit ile Ödemek

Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı” pos hatasının diğer bir çözümü ise ödemenizin küçük bir kısmını nakit olarak ödemek. Nakit olarak yaptığınız ödemeyi toplam tutardan düşerek kalan kısmını pos makinası ile ödeyebilirsiniz. Bu sayede “Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı” hatasını almazsınız. Tabi bu çözüm yolunu kullanabilmeniz için yanınızda yeterli miktarda nakit para bulunması gerekir. 

Pos Makinası Bozuk Olabilir mi? 

Tabi ki bu durum da muhtemel. Eğer pos makinası arızalı ise yapılması gereken ilk şey pos makinasını kapatıp açmak olacaktır. Pos makinasını kapatıp açmak genelde işe yarayan bir yöntemdir. Ancak mağazada yoğun bir şekilde müşteri olduğu zamanlarda pos makinasını kapatıp açmak çok zaman kaybettirebilir. Bu yüzden dolayı da işlerde aksaklıklara meydana gelebilir ve müşteriler bundan rahatsızlık duyabilir. Bu nedenle mağazanın sahibi uygun bir zamanda bankadan yeni bir post cihazı talep etmelidir.

Bir önceki yazımız olan “Instagram Arama Geçmişi Silme” adlı yazımızda Instagram arama geçmişinin nasıl silindiğinden bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir