İnternet Nasıl Hızlandırılır? Wi-Fi Hızlandırmanın Yolları!
Kapat

İnternet Nasıl Hızlandırılır? Wi-Fi Hızlandırmanın Yolları – 2019

Anasayfa
Nasıl Yapılır? İnternet Nasıl Hızlandırılır? Wi-Fi Hızlandırmanın Yolları – 2019

Wi-Fi hızlandırmak mümkün müdür? İnternet hızlandırma yolları nelerdir? İşte yazımızda bu soruların cevabını bulacaksınız.

Günümüzde hemen hemen herkesin evinde internet var. Yani artık internet hayatımızın vazgeçilmez bir aracı diyebiliriz. Bu yüzden günümüzün büyük bir çoğunluğunu interneti kullanarak geçiriyoruz. Fakat internet bağlantısının yavaş olması bazen canımızı bir hayli sıkabilir ve internet hızlandırma yolları aramaya başlayabiliriz. Siz de zaten internetinizin yavaşlığından şikayetçi olup Google’da arama yaparak buraya gelmediniz mi? Merak etmeyin, emin ellerdesiniz. Sizlere birazdan verecek olduğumuz taktiklerle internetinizin hızlandığını hissedeceksiniz. Dilerseniz fazla uzatmayalım ve hemen konumuza geçelim.

İnternet(Kablosuz Ağ) Nasıl Hızlandırılır?

Gelin router’ınızın(yönlendirici) konumunda, DNS adreslerinde ve bunlar gibi bir çok özelliğinde ayarlamalar yaparak internetinizi hızlandırmayı sizlere aşağıda maddeler halinde anlatalım:

1-DNS Adresizi Değiştirin:

En hızlı DNS adresleri

İnternetinizin yavaş olmasının sebeplerinden biri ve belki de en önemlisi internetinizin DNS sunucularına aşırı yüklenmeden dolayı yavaşlamasdır. Bu gibi bir durumda internetinizi hızlandırmak için en iyi yol internetinizin DNS adreslerini değiştirmek olur. Eğer internetinizin DNS adresini değiştirmek istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “DNS Nasıl Değiştirilir? En Hızlı DNS Adresleri – 2019” başlıklı yazımıza bakarak öğrenebilirsiniz.

2-Router’ınızın Yerini Değiştirin:

Öyle tahmin ediyorum ki router’ınızı yani yönlendiricinizi koltuk arkaları gibi kapalı ve alçak yerlere koydunuz. Eğer böyle bir hataya düştüyseniz router’ınızın bir an önce yerini değiştirmenizi öneririz. Çünkü router’lar kapalı ve alçak yerlerde sinyalin gücü düşük olduğu için yeteri kadar sinyal alamazlar. Bu yüzden de internetiniz yavaşlar ve artık kullanılamayacak hale gelir. Bu durumdan kurtulmak için router’ınızı üstü açık ve yüksek bir yere taşımanız çok daha mantıklı bir karar olacaktır.

3-Router’ınızı Diğer Sinyal Yayan Araçlardan Uzak Tutun:

İnternetinizin yavaşlamasında, router’ınızı telefon, mikrodalga fırın ve televizyon gibi araçların yakınına koymanızın da etkisi çok büyüktür. Eğer router’ınızı bu gibi araçların yanına koyduysanız yine sinyalin gücü düşeceği için internetinizin yavaşlaması olası bir durum. Bu durum karşısında internetinizi hızlandırmanın tek yolu router’ınızı sinyal yayan ya da sinyal alan araçlardan uzak tutmaktır.

4-Router’ınızı Belli Aralıklarla Kapatıp Açın:

Tamam tamam biliyorum bu yöntem eski ve çok klişe. Ama emin olun ki bu yöntem halen daha pekçok sorunu düzeltebiliyor.

5-Anteninizi Geliştirin:

Hemen hemen bütün router’ların antenleri sökülebilme özelliğine sahiptir. Eğer sizinde router’ınızın anteni sökülebiliyorsa daha yüksek bir sürümde anten satın alarak internetinizi hızlandırabilirsiniz. Ya da antene hiç para vermek istemiyorsanız ve “bunun başka yöntemi yok mu?” diyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Router’ınızın antenini geliştirmek için illa da anten satın almanıza gerek yok. Router’ınızın etrafına alüminyum folyo ile çanak şeklinde bir aparat da yapabilirsiniz. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız internet üzerinde bu konu ile ilgili bir çok video bulmanız mümkün.

6-Router’ınızı Yenileyin:

Yukarıda anlattığımız internet hızlandırma yollarından hiçbiri işinize yaramadıysa geriye yapabileceğiniz tek bir şey kalıyor o da yeni bir router almak. Alacak olduğunuz yeni router’ın sinyal alım gücün ve sürümünün öncekinden yüksek olduğuna dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan “Bilgisayarda Ekran görüntüsü nasıl alınır? – 2019” başlıklı yazımızda bilgisayar ile nasıl ekran görüntüsü alındığını sizlere anlattık. Dilerseniz bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir