Jet Gibi Ses Hızını Geçen 5 Sıradan Şey | 1nciBlog
Kapat

Jet Gibi Ses Hızını Geçen 5 Sıradan Şey

Anasayfa
İlginç Bilgiler Jet Gibi Ses Hızını Geçen 5 Sıradan Şey

Çok yüksek bir hız sınırı olan ses hızı sınırını sadece jetlerin geçtiğini mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse birazdan sizlere anlatacak olduğumuz şeylere inanamayacaksınız.

İlk defa 1947 yılında jet pilotu Chuck Yeager tarafından aşılan ses hızı, daha sonra birçok defa daha aşıldı. Ses hızı, tam olarak deniz seviyesinde, 21 santigrat derece sıcaklıkta ve saatte 1235.5 kilometre olarak hesaplandı. Bu hız sınırı hayatımızda sıradan olarak gördüğümüz bazı durumlarda da aşıldı.

Ses hızının günlük hayatımızda sırdan olarak nitelendirdiğimiz birtakım durumlarda da aşıldığını söyledik. Peki ses hızını aşan sıradan şeyler nelerdir? İşte şimdi sıra bu sorunun cevabını vermekte.

Ses Hızını Aşan Sıradan Şeyler:

Havlu:

Tabi ki saçınızı kurutmak için yaptığınız hareketler ile ses hızını aşmanız mümkün değil. Ancak doğru bir teknikle havluyu savurabilirseniz ses hızını aşmanız mümkündür. Bu hareket genelde soyunma odalarında sıklıkla karşılaştığımız havlu savurma hareketidir.

Biraz ıslak bir havlu doğru açı ve şiddet ile savrulduğunda oldukça yüksek bir ses çıkarır ve şakayı yaptığınız kişinin canını bir hayli yakar. Bu şakayı ilginç bulan North Carolina Bilim ve Matematik Okulu’ndaki birkaç öğrenci, bu konu hakkında araştırma yaptı.

Araştırma yapan öğrenciler, bir takım detay gerektiren rakamlar ile hesaplamalar yapmış ve havlu doğru bir şekilde savrulursa ses hızını aştığı bulunmuş. Deneye ait herhangi bir görsel kanıt bulunmasa da, teoride bunun mümkün olduğu bir gerçek.

Pinpon Topu:

Pinpon topunun ses hızını aştığına inanmak bir hayli güç. Çünkü ufak bir dokunuşla bile pinpon topunu kırmamız ya da eğriltmemiz mümkün. Ancak bir pinpon topu doğru bir şekilde kullanıldığında ses hızını aşması mümkündür. Amerika’nın Indiana eyaletinde yer alan Purdue Üniversitesi’ndeki öğrenciler tam da bu konu hakkında bir araştırma yapmış ve makine icat etmiştirler.

Öğrenciler bu deneyi 2013 yılında uzun bir boruyu andıran bir düzenek hazırlayarak yaptılar ve çok yüksek bir ateşleme gücüne sahip bu mekanizma ile pinpon topunu saatte 900 mil yani 1448 kilometre hıza ulaştırdılar.

İnsan:

Ses hızını aştığına çok şaşıracağım şeylerden birisi de insandır. Tabii ki doğal sınırlarımız üzerinde bir insanın ses hızını aşması mümkün değildir. Ancak biraz teknik yardım ile insanlar ses hızını aşabilir.

İlk olarak 2012 yılında ABD’nin New Mexico eyaletinde bir insan ses sınırını aştı. Felix Baumgartner adlı bu kişi bir hava balonundan yaklaşık 38 kilometre yükseklikten kendini aşağıya bıraktı. Havadaki yolculuğu sırasının bir noktasında saatte 843.6 mil yani yaklaşık 1357 kilometre hıza ulaştı.

Daha sonra aynı rekor denemesini Google yöneticilerinden biri olan Alan Eustace tarafından tekrar kırılmaya çalışıldı. Felix Baumgartner’in rekorunu kıramasa da havada saatte 822 mil yani yaklaşık 1322 kilometre hıza ulaşarak ses hızını geçmeyi başardı ve tekrar bir insan tarafından ses hızı geçilmiş oldu.

Kırbaç:

Kabul edelim kırbaç gözümüze o kadar hızlı görünüyor ki ses hızını aştığına pek şaşırmadık. Tabi kırbaç şaklatan herkes kırbaca ses hızını geçiremez. Daha önce de defalarca söylediğimiz gibi ancak doğru teknikle ses hızını geçmek mümkündür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Arizona Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı bir araştırmaya göre doğru teknik ile şaklatılan bir kırbaç ses hızını geçebilir. Ses hızını geçen bir kırbaç hareketi sonrasında oluşan şok dalgasının sıfır noktasında bir sonik patlama gerçekleşerek ortaya ses çıkıyor.

Hava:

Canlılar için gerekli olan bir çok elementi içeriğinde bulunduran hava ses hızını aşabiliyor. Hayret ettirici de olsa yapılan deneyler havanın da ses hızı sınırını aşabileceğini kanıtlıyor. Şöyle ki durgun bir suya taş ya da benzeri bir cisim attığınız zaman su da oluşan kum saati şeklindeki boşluğu biliyorsunuz. İşte havanın ses hızını aştığı nokta tam olarak burası.

Havuz

Yani kum saati şeklinde oluşan bu boşluğun cismi havaya fırlatma hızı, ses hızını aşıyor. Eğer siz de havanın ses hızını aştığı ana şahit olmak isterseniz havuza ya da göle yüksek bir noktadan cisim fırlatarak deney yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere ses hızını aşan sıradan şeyleri listeledik. Dilerseniz bir önceki yazımız olan “Mars’da Su Bulundu ve Hayat Aramalarına Başlandı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir