Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri!
Kapat

Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri!

Anasayfa
Sağlık Kalp Çarpıntısı Nedir? Kalp Çarpıntısı Nedenleri!

Vücudumuzdaki yaşamsal fonksiyonlarının devam etmesi bakımından önemli bir rol oynayan kalp dakikada ortalama 70 kez atar. Ancak bazen kalp atışlarının 100 ile 140 sayılarına ulaşması durumunda kalp çarpıntısı oluşur. Bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey bulunduğunuz yere yakın olan bir sağlık kuruluşuna gitmek. Peki kalp çarpıntısının nedenleri nelerdir?

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalp çarpıntısı, kalbin normal atış hızının üzerine çıkması ile oluşan rahatsızlığa denir. Kalbin normal atış hızı 60 ile 70 arasındadır. Bu tanıma bakarak kalp çarpıntınızın olup olmadığını anlamak hiçte zor değildir. Eğer kalbinizin atış hızı 100 ile 140 civarlarında ise ve bundan rahatsızlık hissediyorsanız kalp çarpıntınız var demektir.

Kalp Çarpıntısı Neden Oluşur?

Kalp çarpıntısı yaşamanızın nedenlerini öğrenmek için EKO testi, troid testi ve kan testlerini yaptırmalısınız. Bu testler sonucunda kalp çarpıntınızın heyecan, hızlı koşma, fazla kahve tüketimi ve benzeri gibi alışkanlıklarınızdan dolayı olduğu ortaya çıkabilir.

Kalp çarpıntısının nedenlerinin bulunmasında EKG (12 derivasyon elektrokardiyografi) yönteminin kullanılmasının da büyük yararlar sağladığı söylenebilir. Kalp çarpıntısı tesğit edildikten sonra ileri tedavi için elektrofizyolojik çalışmanın yapılması da oldukça önemlidir.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nedir?

Bu soruya verilebilecek en iyi yanıt, “kalbin normal dokusunu bozan anormal dokuların ortadan kaldırılmasıdır.” olacaktır. Kalpteki anormal dokuların kaldırılmasıyla yapılan tedavinin adı ablasyondur. Ablasyon kalp çarpıntısı tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Bu tedavi yönteminde kateter denilen uzun ince aletler ile kalp içine ilerlenir. Kateterin nerede olduğu X ışınları yardımıyla görülür ve kalbe ulaşıldığında anormal yapıyı tespit edilebilir. Daha sonra tespit edilen bu yapı tahrip edilerek ortadan kaldırılır. Bu sayede hasta kalp çarpıntısından kurtulur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir