Koronavirüs 2. Dalga Gelebilir mi? Yaz Aylarında Salgın Devam Edecek mi? | 1nciBlog
Kapat

Koronavirüs 2. Dalga Gelebilir mi? Yaz Aylarında Salgın Devam Edecek mi?

Anasayfa
Haberler Koronavirüs 2. Dalga Gelebilir mi? Yaz Aylarında Salgın Devam Edecek mi?

Koronavirüs salgınında 2. dalga gelebilir mi? Yaz aylarında COVID-19 salgını devam edecek mi? Ne zaman normal hayata dönülecek? İşte bu soruların cevabı haberimizde.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyaya yayılmış ve pandemi ilan edilmesine neden olmuştu. Neredeyse bütün ülkeler Koronavirüs ile mücadele etmek için belli başlı önlemler almaya başlamıştı. Önlem almayan ülkeler şuanda salgın ile mücadele etmekte zorlanıyorken önlemlerini alan ülkeler salgınla başarılı bir mücadele veriyor.

İşte alınan bu önlemlerden birisi olan sokağa çıkma yasağı sayesinde ülkemizde Koronavirüs vaka sayısı bir hayli azaldı. Ancak bazı doktorlar olası bir Koronavirüs 2. dalgası gelebileceğini düşünüyor. Yani vaka sayısı bir anda artmaya başlayıp virüs hızla yayılabilir.

Koronavirüs 2. Dalga Gelebilir mi?

Alanında uzman birçok doktor ikinci bir Koronavirüs dalgasının gelebileceğini söylüyor. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alınan önlemlerin işe yaradığını ve bu önlemleri bir süre uygularsak Koronavirüs salgınını yenebileceğimizi şu sözleri ile belirtti:

“Temas, mesafe ve izolasyon kurallarına harfiyen uymamız gerekiyor. Eğer tedbirlere uyarsak önümüzdeki takvimi daha rahat söyleme imkanımız olabilir. Ramazan’ın kendine has hareketliliğini bu kurallara uyma konusunda bir gayret içinde geçirelim. Bu çerçevede olmaya devam edersek tedbirlere uyarsak yeni bir dalga beklemiyoruz. İkinci koronavirüs dalgası tamamen tedbirlere uymamızla doğru orantılı olan bir durum”

Bakan Koca’nın da söylediği gibi ikinci Koronavirüs dalgası tamamen tedbirlere uymamızla doğru orantılı. Bu yüzden alınan tedbirlere uymalı ve konulan yasakları çiğnememeliyiz. Böylelikle kısa sürede COVID-19 salgınını yenebiliriz. Peki salgın tam olarak ne zaman bitecek? Bu sorunun cevabını “Koronavirüs Salgınının Bitim Tarihi Verildi” başlıklı haberimizde ayrıntılı bir şekilde vermiştik. Ancak yine de bu konuya kısaca bir değinmekte fayda var.

Koronavirüs Salgını Ne Zaman Bitecek?

Uzmanlar Koronavirüs salgınının haziran ayında son bulmasını bekliyor. Zira alınan önlemler gerçekten de işe yarıyor ve vaka sayısı gitgide düşüyor. Bu sayede tahmini olarak haziran ayında normal hayata dönebileceğimiz söyleniyor. Bizim vatandaşlar olarak mücadelede üzerimize düşen şey önlemlere uymak olacaktır. Önlemlere uyduğumuz takdirde salgını daha kısa zamanda yenebiliriz.

“Koronavirüs 2. Dalga Gelebilir mi? Yaz Aylarında Salgın Devam Edecek mi?” üzerine 1 yorum

  1. Ömer says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir