Koronavirüs Salgınının Bitim Tarihi Verildi! Normal Hayata Dönüyoruz | 1nciBlog
Kapat

Koronavirüs Salgınının Bitim Tarihi Verildi! Normal Hayata Dönüyoruz

Anasayfa
Haberler Koronavirüs Salgınının Bitim Tarihi Verildi! Normal Hayata Dönüyoruz

Koronavirüs salgınında alınan tedbirlerin olumlu sonuç vermesi ile yavaş yavaş iyileşen insan sayısındaki artış ve yeni vaka sayısındaki azalış nedeni ile Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkemizin Koronavirüs salgını karşısında aldığı en iyi önlemlerden biri, belki de en iyisi olan sokağa çıkma yasağı sayesinde Koronavirüs teşhis edilen insan sayısı git gide düşüyor. Sokağa çıkma yasağının isabetli bir karar olduğunu vurgulayan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik konuşmasında şu sözleri de kullandı:

“Türkiye 7’nci sırada şu an. Beklenen artış normal, zaten yedi günde iki katına çıkmasını bekliyorduk rakamların.”

Koronavirüs insandan insana bulaştığı için sokağa çıkma yasağının kesinlikle uygulanması gerektiğini ancak bu yasak uygulanırken de insanların psikolojilerinin de düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Çelik sözlerine devam etti:

“Bu virüs insandan insana bulaşıyor. Dolayısıyla yapmamız gereken en basit şey, enfeksiyon zincirini kırabilmek için iki insanın bir araya gelmesini önlemeye çalışmak.”

EvdeKal

Salgının henüz en üst dereceye çıkmadığını belirten İlhami Çelik Koronavirüs salgınının Haziran ayında bitebileceğini ve normal hayata dönülebileceğini öngördüklerini şu sözler ile belirtti:

“Bunun bilimsel kanıtı yok, öngörümüz bu şekilde. Haziran gibi bitmesini ön görüyorum. Umarım insanlarımız önlemlere uyarlar. Bu süreci yayvan bir şekilde geçirmiş oluruz. Hem hastalık iş gücümüz artmamış olur.”

Salgının bitim tarihi olarak Haziran ayının gösterilmesinde en büyük etken hava sıcaklıklarının bu ayda yükselmeye başlayacak olmasıdır, diyebiliriz.

Koronavirüs Salgını Haziran’da Son Bulabilir!

Koronavirüs vakaları gün geçtikçe azalıyor ve iyileşen kişi sayısı da artıyor. İstatistiklere baktığımızda gerçekten umut verici olduklarını söyleyebiliriz. İşte bu sebeple Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik‘in sözlerinde ifade etmiş olduğu gibi salgının Haziran ayında bitecek olması yüksek bir ihtimal. Haziran ayı ile birlikte atık yavaş yavaş normal hayatımıza dönebilecek olma ihtimalimiz bile gerçekten güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir