Koronavirüs Testinin Önemi Nedir? Yanılma Payı Var mıdır? | 1nciBlog
Kapat

Koronavirüs Testinin Önemi Nedir? Yanılma Payı Var mıdır?

Anasayfa
Haberler Koronavirüs Testinin Önemi Nedir? Yanılma Payı Var mıdır?

Koronavirüs testinin önemi, hiç şüphesiz ki bütün ülkelerde çok büyüktür. Özellikle pandemi ilan edilmesi durumunda bu testlerin hızlı ve etkili yapılabilmesi hastalıkların önüne geçilebilmesi açısından çok büyük önem taşıyor.

Koronavirüs salgınının çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılması ile birlikte bir an önce salgının önüne geçmek için çoğu ülke kendi test kitlerini geliştirdi. Bazı ülkeler ise diğer ülkelerin test kitlerini kullandı. Ülkemizde de kendi test kitimiz hazır hale gelene kadar Çin’den gelen kitler kullanılıyordu.

Kullanmış olduğumuz bu kitlerde yüksek oranlı yanılma payının olduğu söyleniyordu. Bu yüzden yanılma payı daha az olan kendi test kitlerimizi kullanmaya başladık. Şuan ise Koronavirüs ile mücadelede başarılı olan birkaç ülkeden biriyiz.

Ülkemizde günlük ortalama 35-45 bin kişi Korona testi olabiliyor. Zaten Sağlık Bakanı Fahreddin Koca‘nın de belirttiği gibi günlük test sayısında koyduğumuz hedef 40 bindi ve bu hedefe başarılı bir şekilde ulaştık. Diğer ülkelerde ise 1000 kişi başına test sayısı şu şekilde:

İspanya20
ABD12
İngiltere6
Güney Kore2.13
İtalya1.65
Kanada15
Avustralya17

Bu rakamlar her geçen gün arttırılmaya çalışılıyor. Bu sayede Koronavirüs salgınını kontrol altına alıp durdurmak amaçlanıyor. Peki bu testlerde yanılma payı var mı?

Koronavirüs Testinde Yanılma Payı Var mı?

Koronavirüs testleri büyük oranda doğru sonuç veriyor ancak tabi ki yanılma payları da bulunuyor. Zira Korona testine giren bir kişinin ilk testi pozitif çıkıp belirli bir zaman sonra yapılan testi ise negatif çıkabiliyor ya da ilk başta testi negatif sonuçlanan bir kişinin yaptırmış olduğu ikinci testi pozitif çıkabiliyor.

Bu yanılmaların önüne geçmek için kitler daha çok geliştirilmeye çalışılıyor. Umarız bir an önce bu Koronavirüs’ün aşısı bulunur ve normal hayatımıza dönebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir