LGS Sınavı Kalkıyor mu ? 2019'da Liseye Geçiş Sınavı Olacak mı? | 1nciBlog
Kapat

LGS Sınavı Kalkıyor mu ? 2019’da Liseye Geçiş Sınavı Olacak mı?

Anasayfa
Eğitim LGS Sınavı Kalkıyor mu ? 2019’da Liseye Geçiş Sınavı Olacak mı?

2013 yılında SBS sınavı yerine TEOG sınavı uygulaması gelmişti. Öğrenciler memnundu ancak sistemin değiştirilmesi gereği duyuldu. Bu yüzden TEOG sınavı kaldırılarak yerine LGS (Liseye Geçiş Sınavı) getirildi. Peki LGS sınavı sistemi 2019’da da uygulanmaya devam edilecek mi? LGS sınavı Kaldırılacak mı?

LGS Sınavı 2019 Yılında Yapılacak mı?

Bu sorunun cevabı evet 2019 yılında LGS sınavı yapılacak. Ancak ondan sonraki yıl olan yani 2020’de yeni bir sınav sisteminin gelmesi muhtemel. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir sınav sistemi üzerinde çalıştığını duyurdu.

LGS ile ADS Arasındaki Farklar Nelerdir?

LGS, liseye geçiş sınavı demektir. ADS ise Adrese Dayalı sistem demektir. Yani “ben sınava çalıştım, ADS’lerin gidemediği iyi bir liseye gitmek istiyorum.” diyen kişiler LGS sınavına girerek yaptığı puan doğrultusunda istediği bir liseye gidebilir. Ancak ADS’de yani Adrese Dayalı Eğitim Sisteminde ise okul puanı iyi olup sınava girmek istemeyen öğrencilerin evlerinin yakınındaki 5 okulu tercih edebileceklerdir. Temel fark budur.

LGS Sınavı Yerine Hangi Sınav Sistemi Gelecek?

Bu sorunun cevabını verebilmek için henüz daha erken. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Ancak sistem hakkında bir bilgi vermedi. Bu yüzden henüz nasıl bir sınav sistemi geleceği bilinmiyor. Ama en kısa zamanda buradan öğrenebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere LGS sınavı hakkında genel bir bilgi verdim. Aklınıza takılan soru veya görüşleri bana yorum kısmından bildirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir