Mars'da Su Bulundu ve Hayat Aramalarına Başlandı | 1nciBlog
Kapat

Mars’da Su Bulundu ve Hayat Aramalarına Başlandı

Anasayfa
Haberler Mars’da Su Bulundu ve Hayat Aramalarına Başlandı

Kısa bir zaman önce Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı Rosmocosmos’un birlikte yürüttüğü ExoMars projesi ile Mars’da su bulmalarından sonra şimdi de hayat arıyorlar.

Mars’da canlı yaşam formları bulmak için görevlendirilen ilk uzay aracı Bruno, bu proje kapsamında büyük görevler üstlenecek. 2021 yılında Mars’a varacağı düşünülün araç yüzeyin 2 metre altından sondajla örnek alma ve alınan örnekleri test etme özelliğine sahip olacak.

Proje yöneticilerinden Paul Meacham, Mars’a gönderilecek olan Bruno’nun insan görüş kabiliyetine yakın 3 boyutlu bir görüşe de sahip olacağını belirtti. Bu sayede Bruno aynı bir insan gibi karşısına çıkacak olan maddeleri tanımlayabilecek. Ayrıca önüne çıkan engellerin üzerinden geçip geçemeyeceğine de karar verebilecek.

Bruno, Mars’da Kurumuş Bir Göle İnecek

Mars

Çok uzun süre devam eden araştırmalardan sonra Mars’da hayat aramaya gönderilecek olan aracın iniş sahasına karar verildi. Bruno’nun, Mars ekvatoru yakınlarında yer alan Oxia Planum adı verilmiş, kurumuş olan bir göle ineceği planlandı. Proje araştırmacılarından Hakan Svedhem seçilmiş olan bu bölgenin özelliklerini şu şekilde açıklıyor:

“Oxia Planum incelenecek en ilginç yerlerden biri. Sondaj aletleri yüzeyden ve yüzey altından numune alıp analiz edebilir. Üstelik burası iniş için oldukça güvenli bir bölge. Alçakta olduğu için uzay aracı inişten önce oldukça geniş bir atmosfer tabakasından geçerek yavaşlayacak. Böylece olası bir kazada tepki vermek için yeterli zamana sahip olacak.”

Mars’da hayat olduğu kanısında ihtimaller olsa da henüz ispat edilmiş sayılmaz. İşte bu yüzden yeni proje ile Mars’da su bulunduktan sonra canlı yaşam formu aranmaya da başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir