MHP'den Kanun Teklifi: TC Kimlik Numarası Zorunluluğu Getirilsin | 1nciBlog
Kapat

MHP’den Kanun Teklifi: TC Kimlik Numarası Zorunluluğu Getirilsin

Anasayfa
Haberler MHP’den Kanun Teklifi: TC Kimlik Numarası Zorunluluğu Getirilsin

Günümüzde hemen hemen herkes sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Ancak bazı kişiler sahte hesap açarak insanları dolandırabiliyor. Bunun önüne geçmek isteyen MHP yeni bir kanun teklifi sunuyor.

Geniş kitleler tarafından kullanılan Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında hemen hemen herkesin açık bir hesabı bulunuyor. Bazı sosyal medya kullanıcılarının hesap bilgilerini alarak sahte hesap açması ve açmış oldukları bu sahte hesaplardan yalan yanlış bilgiler paylaşması sonucunda birçok insan mağduriyet yaşayabiliyor. Bu mağduriyetlerin önüne geçmek adına MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk önemli açıklamalarda bulundu.

Halil Öztürk, özellikle son zamanlarda sosyal medyada açılan sahte hesapların ve paylaşılan yanlış bilgilerin önüne geçmek amacıyla bir kanun teklifinde bulunduklarını şu şekilde açıkladı:

“Corona virüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde dâhi durum değişmemiş, sahte hesaplar üzerinden yapılan algı yaratmaya yönelik korku salıcı haberler yüzünden zaman zaman toplumda endişeler yükselmiştir. Bu bağlamda, tüm sosyal medya mecraları için 2018’de yapılan genel bir araştırma sonucuna göre Türkiye; ‘Sahte habere en çok maruz kalan ülkeler’ kategorisinde yüzde 49 ile ilk sırada yer almaktadır. Sosyal medya platformu Facebook’tan yapılan açıklamada; 2018’in ilk 3 ayında dünya genelinde 1,2 milyar sahte hesap silinirken, 2019’un aynı döneminde 2,2 milyar sahte hesap silindiği belirtilmiştir. Tüm dünyanın sahte hesaplarla başı ağrımaktadır”

Sosyal Medyada Kimlik Numarası Zorunluluğu

Sosyal Medya Kimlik Numarası Zorunluluğu

Türkiye’de sosyal medya hesaplarına kimlik numarası zorunluluğu getirerek sahte hesapların ve yanlış bilgilerin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Öztürk, aynı zamanda yurtiçi ve yurt dışı sosyal ağ sağlayıcılarına isteklerini şu şekilde duyurdu:

“Türkiye’den günlük erişimi 500 binden fazla olan, yurt içi veya yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilcilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmekte, sunmuş oldukları hizmetten yararlanmak isteyenlerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilerek Türkiye’de sahte hesap açılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Diğer taraftan kimlik numaralarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunması öngörülürken, yaptırımlara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarına ağır idari para cezaları uygulanması da teklifimizde yer almaktadır”

Şüphesiz bu uygulamanın sahte hesapların ortadan kalkması adına gayet güzel ve etkili bir uygulama olabileceği doğrudur. Ancak birden fazla işletme hesabına sahip kullanıcıların hesaplarına nasıl bir çözüm getirileceği konusunda henüz net bir cevap söz konusu değil.

“MHP’den Kanun Teklifi: TC Kimlik Numarası Zorunluluğu Getirilsin” üzerine 1 yorum

  1. Eda says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir