Okunması Gereken En Güzel 10 Kitap Önerisi | 1nciBlog
Kapat

Okunması Gereken En Güzel 10 Kitap Önerisi

Anasayfa
Eğitim Okunması Gereken En Güzel 10 Kitap Önerisi

Çoğu insan için kitap okumak vazgeçilemez bir tutkudur. Kitap okumadan duramazlar. Okulda, evde ve işte her yerde kitap okumak isterler. Ancak bazı insanlar da vardır ki kitap görmeye tahammül edemezler. Daha doğrusu sıkıcı kitaplara tahammül edemezler. Ne kadar kitapları sevmeyen biri olursanız olun mutlaka sizin de sevebileceğiniz bir kitap vardır. Bu yüzden sizlere bu yazımda en güzel ve en çok okur sayısına ulaşmış 10 kitaptan bahsedeceğim.

10-Düşün ve Zengin Ol(70milyon):

Napoleon Hill tarafından 1937 yılında yazılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere kişisel gelişim kitabıdır. Ancak kitabın başlığında olduğu gibi sadece zengin olmayı öğretmiyor, aynı zamanda hangi meslekte olursanız olun başarılı olmanın sırrını sizlere anlatıyor. Kitabın çıkış tarihinden Napoleon Hill’in ölüm tarihine kadarki sürede kitap 20 milyon okuyucuya ulaşmıştı. 2011 itibariyle 70 milyon okuyucuya ulaşmış durumda ve gün geçtikçe bu rakam artıyor.

9-Da Vinci Şifresi(80 milyon):

Başarılı yazar Dan Brown’ın eseri olan Da Vinci Şifresi, yayımlandığı ilk hafta çok büyük bir başarıya imza attı. New York Times’ın “en çok satanlar listesi”nde bir numarayı aldı. Aynı zamanda Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı. Bu başarılı eserin okuyucuları gün geçtikçe artıyor.

8-Aslan, Cadı ve Dolap(+85 milyon):

Masal kitabı olarak nitelendirilen bu kitap gerçekten de hayal ürünü olan bir içeriğe sahip. Peter, Susan, Lucy ve Edmund sihirli bir dolabın içine girerler ve gizli bir geçitten geçerek kendilerini Narnia’da bulurlar. Ancak artık Narnia eskisi gibi güzel ve renkli bir yer değildir. Çünkü kötü kalpli bir cadı tarafından büyüye maruz kalmış ve her mevsim Narnia’da kış yaşanmaya başlamıştır. Bu şekilde Narnia’nın kurtarılmasını konu alan bu kitapta türk mitolojisinin de etkileri vardır. Örneğin, kitaptaki aslanın gerçek adı Aslan’dır. Yani aslanın ingilizce hali olan lion değil, Türkçe karşılığı olan aslan adı kullanılmıştır.

7-Kızıl Köşkün Rüyası(+100 milyon):

Listemizin bu romanı otobiyografi türünde yazılmış bir romandır. Bundan dolayı Cao Xeqin kendi ailesini ve hanedanının çöküşünü anlatır. Başarılı yazarın ilk bölümde yazdığı üzere nu roman sevdiklerine bıraktığı bir hatıradır. Ayrıca kitap 18. yy Çin’in sosyal yapısını detaylı bir şekilde anlattığı içinde önemli bir yer tutar. Kitapta çok fazla karakter vardır ve buna bağlı olarak psikolojik sentezler de epeyce fazladır.

6-On Küçük Zenci(+100 milyon):

Bu bir psikoloji romanıdır. Geçmişte yaşadıkları bazı şeylerden dolayı verdikleri kötü kararlardan dolayı insanların ölümlerine sebep olmuş 12 kişi bunu bir sır olarak saklamaktadırlar. Bu 12 arkadaş günün birinde Owen adlı bir adamdan mektup alırlar. Mektupta tatil amaçlı Zenci Adası’nda ki gösterişli bir mekana davet edilirler. Bu 12 arkadaş, Owen adlı adamı nereden tanıdıklarını bir türlü hatırlamazlar. Ancak yine de tatil amacıyla teklifi kabul ederler. Adaya gittiklerinde onları evli olan iki görevli karşılamaktadır. Fakat Owen ortalarda yoktur. İşin garip tarafı Owen’ı adadaki görevlilerde tanımıyordur.

5-Harry Potter ve Felsefe Taşı(+107 milyon):

Bu kitabı özellikler fantastik roman türünü seven arkadaşlar kesinlikle okumalı. Ancak bu kitap hakkında bilgi vermeyeceğim. Çünkü, hepiniz az çok ne anlattığını biliyorsunuzdur.

4-Küçük Prens(+140 milyon):

Bu eserde yetişkinlerin dünyası bir çocuk gözünden anlatılır. Kitap Sahra Çölüne düşen bir pilotun Küçük Prensle karşılaşması ile başlar. Küçük Prens’in gezegeninden ayrılıp 6 farklı gezegen gezmesini anlatan kitapta bazı bölümlerde yetişkin yaşam biçiminin eleştirileri yapılır. Bu bakımdan biraz da psikolojik roman türüne benzer.

3-Hobbit(+140 milyon):

Bu kitap orta dünya üzerinde yazılmıştır. Romanın kahramanı olan Bilbo Baggins’in başından geçen maceralar anlatılmaktadır. Kitapta, Bilbo Baggins’in bir gün ansızın evine gelen 13 cüce ile değişen hayatı, Orta Asyanın kaderini değiştirecek olan yüzüğün bulunuşunu ve Ulu Ejder Smaug’un öldürülüşü gibi konular anlatılır.

2-Yüzüklerin Efendisi(+150 milyon):

Epik fantastik türündeki roman J. R. R. Tolkien tarafından yazılmıştır. Yazar bu kitabı, çocuklar için yazdığı “Hobbit” adlı kitabının devamı niteliğinde yazmıştır. Ancak Hobbit adlı romanından çok daha fazla ilgi görmüştür.+150 milyon satış istatistikleriyle dünyanın en çok okuyucuya ulaşmış ikinci romanıdır.

1-İki Şehrin Hikayesi(+200 milyon):

İçeriğinde tarihi ve ruhsal bölümler olan eserde, suçsuz yere 18 yıl hapis yatmış ve en sonunda bir arkadaşının yardımıyla kurtulmuş olan Dr. Manette’in, daha sonralardan Fransız ihtilali ile değişen hayatı anlatılır. Çok başarılı olan bu roman dünyada en çok okuyucuya ulaşmış romandır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir