Pablo Escobar Kimdir? Escobar Hakkında Bilinmeyenler!
Kapat

Pablo Escobar Kimdir? Escobar Hakkında Bilinmeyenler!

Anasayfa
İlginç Bilgiler Pablo Escobar Kimdir? Escobar Hakkında Bilinmeyenler!

Bu yazımızda dünyanın gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronu olan Pablo Escobar‘ın hayatını sizlere anlatacağım. İşte Pablo Escobar‘ın hayatı.

Pablo Escobar Kimdir?

Tam ismi Pablo Emilio Escobar Gaviria olan Pablo Escobar, 1949 yılının aralık ayında Kolombiya’nın Rionegro şehrinde doğdu. Babası çiftçi annesi ise ilkokul öğretmeniydi. Yedi kardeşten üçüncüsü olan Pablo Escobar daha lise yıllarındayken mezarlıklardan antik mezar taşlarını çalarak turistlere satarak bu işlere başladı. İlerleyen zamanlarda dolandırıcılık ve araba hırsızlığı gibi olaylara da karıtı. Daha sonralardan ise uyuşturucu ticareti ile tanışan Pablo Escobar, Kolombiya’nın en azılı suçlularından biri oldu ve bunu daha 21 yaşındayken yaptı. Escobar , daha gencecik yaşında büyük paralar kazanmaya başlamıştı bile. Artık bu aşamadan sonra Escobar‘ın tek isteği uyuşturucu sektöründe büyümek ve tek olmak. İşte sırf bu yüzden Pablo Escobar, 1975 yılında Medellin bölgesindeki en güçlü uyuşturucu imparatoru Fabio Restrepo’yu öldürdü. Bu hadiseden sonra Escobar, artık Kolombiya’nın en büyük uyuşturucu baronu haline geldi ve bütün trafiği o yönlendirmeye başladı.

Pablo Escobar

Uyuşturucu ticaretini daha da ileriye taşımak isteyen Pablo Escobar, uyuşturucu ticareti yapmak amacı ile okyanusta bir ada satın alıp buraya hava limanı kurdurdu. Hava limanında onbeş uçak ve altı helikopter ile ABD, Meksika ve Asya’ya kadar uzanan bir uyuşturucu ticareti ağı kurdu. 1980 yılındayken artık Escobar büyük bir uyuşturucu imparatoru oldu. Onun liderliğindeki Medellin uyuşturucu imparatorluğu, dünya kokain pazarının %80’lik dilimini karşılıyordu. Yani artık pastanın büyük dilimi Escobar‘daydı diyebiliriz. 

Büyük bir uyuşturucu imparatorluğunun lideri olması nedeniyle Escobar çok zengin bir adamdı. Bu zenginliğini kullanarak siyasete de girdi. 1983 yılında Kolombiya’da temsilciler meclisine girerek çok büyük bir politik güç kazandı. Öyle ki artık Escobar‘a dokunmak imkansız diyebiliriz. 

Pablo Escobar, 1990 yılına kadar sürekli mücadele etti ve rakiplerini bir bir öldürdü. Bu sayede artık gücünü ikiye katlamıştı. Öyle güçlenmişti ki Escobar‘ın adamlarının 200-300 yargıcı ve 1000 polisi öldürmesine kimse ses çıkartamıyordu. Üstelik sadece bu kadar da değil! Escobar artık hem Amerika hem de devletle dalga geçmeye başlamıştı. Bu gelişmelerden sonra hakkında tüm dünyada yakalama kararı alındı. Escobar ise bu kendisine af çıkması koşuluyla Kolombiya’nın bütün dış borçlarını ödemeyi teklif etmiş.

Artık Pablo Escobar‘ın saklanmaktan başka çaresi yoktu. Herkes koştura koştura onu arıyordu. Oğlu ile son telefon görüşmesinde süreyi fazla geçirdiği için yeri tespit edildi ve 1993 yılında öldürüldü. Ancak Escobar‘ın ölümünde hala karanlık noktalar vardır. Bazıları Escobar‘ın CİA tarafından öldürüldüğünü söylüyor bazıları eski ortağı olan baronun tuttuğu sniper tarafından öldürüldüğünü bazıları ise Escobar‘ın kendi kafasına sıkarak intihar ettiğini söylüyor. Ancak kesin bir bilgi yok. 

Mark Bowden’ın söylediklerine göre “o, hitler kadar etkileyici, Einstein kadar zekiydi. Ancak bütün yeteneklerini uyuşturucu ticaretine harcayınca sonu kaçınılmaz oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir