Promosyon Nedir? Ne İşe Yarar?
Kapat

Promosyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Anasayfa
Güncel Promosyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Promosyon nedir? Promosyon ne işe yarar? Bu yazımızda tüm sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Günümüz piyasasında yüzlerce, binlerce firma bulunuyor. Bu yüzden piyasada yer edinebilmek ve hafızalara kazınmak da artık bir hayli zorlaşıyor. Bunun önüne geçmek isteyen firma sahipleri de markalarını tanıtmak ve insanların hafızalarına kazımak adına yeni yeni yöntemler denemeye çalışıyorlar. İşte bu yöntemlerden biri de promosyon ürün dağıtmaktır.

Peki tam olarak bu promosyon nedir? Dilerseniz aşağıda sizlere kısaca açıklayalım.

Promosyon Nedir?

Promosyon, firmaların kendilerini tanıtmak ve daha geniş bir müşteri yelpazesine ulaşmalarını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemin temel mantığı ise şu şekildedir;

İlk önce firmalar, kurumlar ya da herhangi bir kuruluş kendi hedef kitlelerinin ilgisini çekebilecek ürünleri promosyon ürünü olarak dağıtmak için hazırlarlar. Bu ürün kitlenin ilgisini çekebilecek her şey olabilir; çanta, kalem, anahtarlık, tespih, kolye, bileklik vb. Daha sonra firma promosyon ürünü olarak hazırlayacakları bu ürünlerin üzerine kendi isimlerini, firma bilgilerini ya da logolarını ilgi çekici tasarım ve renklerle damgalıyorlar. Promosyon ürünlerini hazırladıktan sonra ise bayramlarda, yılbaşında ya da herhangi özel bir günde müşterilere dağıtıyorlar.

Eee bundan firmanın, derneğin ya da kurumun ne çıkarı oldu? Dediğinizi duyar gibiyim. Hadi gelin kısaca bu sorunun cevabına da bakalım.

Promosyon Ne İşe Yarar?

Firmanın promosyon ürünü hazırlayıp dağıtmasından sadece zarar edeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama emin olun ki promosyon ürünü doğru şekilde ayarlandığında firma adına zararından çok yararı dokunacaktır. Ne mi yararı dokunacak? Mesela bir firmanın promosyon ürününü alan ya da gören bir müşteri ürünü beğenecek ve daha fazla ürün almak için promosyon ürününü dağıtan firmadan alışveriş yapacak. Sadece bu kadar da değil.

Aynı zamanda müşteri, firmadan daha fazla ürün alarak kendi çevresinde de firmanın duyulmasına katkıda bulunacak. Bu sayede firma hem satışlarını arttıracak hem de potansiyel müşteri kitlesinin hafızasında yer edinecek. Oldukça işe yarar olan promosyon yönteminin sağlamış olduğu yararı kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.

Sonuç:

Promosyon nedir?” sorusuna cevap olarak “firmaların ya da herhangi bir kuruluşun kendini tanıtmak için uygulamış olduğu yöntem.” dedik. Daha sonra firmaların promosyon yöntemini nasıl kullandığını kısaca anlattık ve son olarak firmaların uygulamış olduğu bu promosyon yönteminden nasıl bir yarar gördüğünü anlattık.

Promosyon Nedir? Ne İşe Yarar?” başlıklı yazımız burada son buluyor. Umarım sizlere faydalı olmuşumdur.

Not: Soru ve görüşlerinizi bizlere aşağıdan bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir