Pürüzsüz Bir Cilt İçin En İyi 7 Besin!
Kapat

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En İyi 7 Besin!

Anasayfa
Genel Pürüzsüz Bir Cilt İçin En İyi 7 Besin!

Pürüzsüz bir cilt için en iyi 7 besin, pürüzsüz bir cilt için hangi besinleri tüketmeliyim? Yumuşak bir cilt için ne yapmalıyım?

Herkes güzel ve sağlık bir cildinin olmasını ister. Ancak düzensiz beslenmeler sonucunda çeşitli cilt hastalıkları meydana gelebilir. Bu yüzden en başta dikkat edilmesi gereken şey düzenli beslenmedir. Peki ya güzel bir cilt için nasıl beslenmeliyiz? Güzel bir cilt için hangi besinleri tüketmeliyiz? İşte bu yazımda tam da bu konuya değindim. Dilerseniz fazla uzatmadan güzel bir cilt için hangi besinleri yemeniz gerektiğine geçelim.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En İyi 7 Besin

Güzel bir cilt için yemeniz gereken 10 besini aşağıya doğru şu şekilde sıralayabiliriz:

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yumurta

pürüzsüz bir cilt için yumurta

Yumurta en kaliteli protein kaynaklarından biridir. Aynı zamanda saç dökülmesini önleyici bir mineral olan biotini de içinde bulunduruyor. Pürüzsüz bir cilt için tüketebileceğiniz besin kaynaklarından biri olan yumurtayı günde 1 adet olarak tüketmeniz yeterli olacaktır. Ancak aşırıya kaçmamanızı öneririz. Çünkü yumurtanın sarısında bol miktarda kalori vardır. İçerdiği bu bol miktardaki kalori yüzünden cildinizde sivilce çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden aşırıya kaçmanızı tavsiye etmiyoruz. Güzel bir cilde sahip olacağım diye cildinize zarar vermeyin.
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Balık

Bildiğimiz üzere balıkta aynı yumurta gibi kaliteli bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri de bulunduruyor. Bu içeriği sayesinde sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz besin türleri arasında yer alıyor. Protein açısından zengin olan balık, cildinizdeki kırışıklıkları önler ve daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Ayrıca içerdiği omega 3 sayesinde cildinizin yumuşamasını ve daha rahat esnemesini sağlıyor. Peki pürüzsüz bir cilt için ne sıklıkla balık tüketmeliyiz? Haftada 1-2 defa bulunulan döneme göre balık alınıp yenilmesi yeterli olacaktır. Bu balıkları ister ızgara yapın ister ekşili isterseniz de buğulama yapın. Karar size kalmış.

pürüzsüz bir cilt için balık

Ay Çekirdeği

Biliyorum ay çekirdeği deyince aklınıza hemen sivilceler geliyor. Ay çekirdeğinin sivilce çıkardığı algısı oluşuyor. Ancak bu hiçte böyle değildir. Aslında ay çekirdeğini yeterli bir miktarda tüketirseniz cildizie zararı dokunmaz. Aksine faydası dokunur. Peki ne kadar ay çekirdeği tüketmeliyim? Günde bir avuç kadar ay çekirdeği tüketmeniz yeterli olacaktır. Peki ay çekirdeğinin faydaları nelerdir? Ay çekirdeğinin içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. Bu E vitamini sayesinde güneşin zararlı ışınlarının cildinizde oluşturduğu zararı azaltır ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.
Yumuşak Bir Cilt İçin Domates

Domates, içerdiği bol miktardaki karoten sayesinde cildinizi güneş ışınlarına karşı korur ve daha yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Aynı zamanda vücuttaki kolesterol seviyesini dengeler ve kalp hastalıkları riskini de önler. Peki ya yumuşak bir cilt için ne sıklıkla domates tüketmemiz gerekiyor? Aslında domatesi her öğünde tüketebilirsiniz. Kahvaltı yaparken yarım dilim bile olsa domates tüketmeniz iyi olacaktır. Öğle ve akşam yemeklerinin yanına ise bol domatesli bir salata yaparak tüketebilirsiniz.

yumuşak bir cilt için domates

Ceviz

Cevizin akla gelen ilk özelliği hafıza güçlendirici özelliğidir. Ancak cevizin tek özelliği hafıza güçlendirici olması değildir. Aynı zamanda içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde cildinizin güzelleşmesine yardımcı olur. Cildinize esnek ve yumuşak bir yapı kazandırır. Peki sağlıklı bir cilt için cevizi ne sıklıkla tüketmeliyiz? Aslında cevizi de domates gibi bütün öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz öğün aralarında günde 1-2 avuç ceviz yemenizdir. Bu sayede istediğiniz sağlıklı ve güzel cilde kavuşabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

 

yumuşak bir cilt için yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi en kaliteli protein ve lif kaynaklarından biridir. Burada dikkat çekilmesi gereken bir nokta vardır. O da yulaf ezmesinin bol miktarda içerdiği liftir. Bu lifler sayesinde cildinize pürüzsüz ve gergin bir görünüm kazandırır. Peki güzel bir cilt için ne kadar yulaf ezmesi tüketmeliyiz? Kilo almak isteyen arkadaşların günde 100 gram tüketmesini tavsiye ederim. Kilo almak istemeyenler ise bu miktarı 50-70 gram arasında dengelesinler. “Yulaf ezmesini nasıl tüketmeliyim?” dediğinizi duyar gibiyim. Yulaf ezmesini nasıl tüketmeniz gerektiğini öğrenmek için “Yulaf ezmesi tarifleri” adlı yazıma buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Brokoli

Evet! Annemizin sürekli yedirmeye çalıştığı ama bizim bir türlü yemek istemediğimiz brokoli aslında cildimiz için çok faydalı bir besindir. İçerisinde cilt için çok faydalı olan A ve C vitamini ve çinko bulundurmaktadır. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu lutein sayesinde de cildin kurumasına ve tahriş olmasına karşı etkilidir. Peki sağlıklı bir cilt için brokoliyi nasıl tüketmeliyiz? Brokoliyi ister yemek olarak yapın isterseniz haşlayın isterseniz de salatasını yapın. Hiç farketmez.

Mutlaka okumalısınız! D Vitamini Eksikliği Bakın Nelere Sebep Oluyor!

“Pürüzsüz Bir Cilt İçin En İyi 7 Besin!” üzerine 3 yorum

  1. Azra says:
  2. Eda says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir