Root Nedir? Telefona Root Atma Nasıl Yapılır? Güncel!
Kapat

Root Nedir? Telefona Root Atma Nasıl Yapılır? Güncel!

Anasayfa
Nasıl Yapılır? Root Nedir? Telefona Root Atma Nasıl Yapılır? Güncel!

Root nedir? Telefona root atma işlemi nasıl yapılır? Bu yazımda sizlere root hakkındaki her şeyi anlatacağım. Dilerseniz hemen başlayalım.

Günümüzde hemen hemen herkes akıllı telefon kullanıyor. Bu akıllı telefonlar ile işlerimizi daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Ancak akıllı telefonlarımızdan bazı işlemleri yapmak istediğimizde telefonumuzun standart yazılımı buna izin vermeyebiliyor. İşte tam da bu noktadan telefonumuza root atma gereksinimi duyuyoruz.

Telefona root atma işlemini bilgisayardan yapabiliyoruz. Bununla birlikte bilgisayarsız root atma işlemini de yapabiliyoruz. Ben bu yazımda sizlere bilgisayarsız root atma işlemini  anlatacağım. Ancak root atma işlemini nasıl yapacağımıza geçmeden önce “root nedir?” sorusunu kısaca açıklayalım. 

Root Nedir?

Root, Türkçede kelime manası olarak “kök” anlamına geliyor. Yani telefonunuza root atmanız durumunda telefonunuzun kök dosyalarına kadar her yerine girerek değişiklikler yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda hafıza kartınızı RAM olarak kullanmak gibi telefonunuza farklı özellikler de ekleyebilmenizi sağlıyor. Bu da telefonunuzu daha özgün ve fonksiyonel bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

Yani kısacası telefona root atma işlemini gerçekleştirdikten sonra telefonunuzu geliştirmeniz, kişiselleştirmeniz ve telefonunuza farklı özellikler eklemeniz mümkün oluyor. Peki telefona root atma işlemi nasıl yapılır? Hadi gelin hep beraber bu sorunun cevabına bir bakalım.

Bilgisayarsız Telefona Root Atma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarsız telefona root atmak için iki yol mevcut. İlk yol ile manuel olarak telefona root atma işlemini gerçekleştiriyorsunuz. İkinci yolla ise telefonunuza “Kingroot” programını indirerek root atma işlemini tamamen otomatik olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabii ikinci yol kulağa daha hoş ve kolay geliyor. Ama ben yine iki yolu da sizlerle paylaşayım. Hangisi hoşunuza giderse o yolu uygularsınız.

Telefona Root Atma

1-Manuel Olarak Telefona Root Atmak 

Manuel yani kendiniz el ile telefona root atma işlemini yapmak zor gibi gözükse de aslında çok kolaydır. Sadece telefonunuzun “Recovery Mod” kısmından biraz anlamanız gerekiyor. Ama merak etmeyin bu konu hakkında hiçbir bilginiz yoksa bile sadece söylenen adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Telefona root atmak için ilk yapmanız gereken şey tarayıcınıza “Cihazınızın Modeli root dosyası indir” yazarak root dosyasını bulup indirmek ve daha sonra sırasıyla;

 • İndirdiğiniz dosyayı cihazınızın klasörlerinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yere taşıyın. 

 • Telefonunuzu kapatın.

 • Telefonunuzu kapattıktan sonra Recovery Modda açmak için güç tuşu ve ses açma tuşuna aynı anda basılı tutun.

 • Telefonunuz Recovery Modda açıldıktan sonra “Apply From sdcard” seçeneğini seçin.(Recovery Modda dokunmatik ekran çalışmaz. Ses açma ve kapama tuşları yardımı ile aşağı yukarı gidip “Home” ya da güç tuşu ile seçim yapabilirsiniz.)

 •  Açılan ekranda indirmiş olduğunuz root dosyasını bulun ve seçin.

 • Kısa bir sürede root atma işleminiz tamamlanacaktır. Tamamlandıktan sonra “Reboot System Now” seçeneğini seçerek telefonunuzu açabilirsiniz.

Eğer bu yol size zor geldiyse ve hoşlanmadıysanız hemen ikinci yolu anlatmaya başlayalım. 

2-Kingroot Programı İle Telefona Root Atma

Otomatik olarak telefona root atma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, Kingroot uygulaması ile bunu kolayca başarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Kingroot uygulamasını indirmek ve birazdan söyleyeceğim küçük detayları uygulamak. Dilerseniz hemen bu küçük detaylara bakalım.

Kingroot ile Telefona Root Atma

Kingroot uygulamasını indirdikten sonra sırasıyla;

 • Telefonunuzun ayarlar menüsünün “Geliştirici Seçenekleri” bölümden “sahte konumlara izin ver” kısmını aktifleştirin.

 • Kingroot uygulamasını açın.

 • Açılan ekranda uygulama telefonunuzun analizini yapacaktır. Kısa bir süre bekleyin ve “Try to root” butonuna tıklayın. Rootlama işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

 • Bir müddet bekledikten sonra “Root Succesfully” yazısını göreceksiniz. Bu da rootlama işleminizin başarılı bir şekilde tamamlandığı anlamına geliyor.

Yukarıda sizlere Kingroot ile otomatik olarak telefona root atma işlemini nasıl yapacağınızı anlattım. Görmüş olduğunuz gibi bu tür programlarla da kolayca telefonunuza root atabiliyorsunuz. Ancak telefona root atmadan önce unutmamanız gereken bazı ince ayrıntılar var. Dilerseniz hemen bu ayrıntılara bir bakalım.

Telefona Root Atmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 Telefonunuza root atmak istiyor olabilirsiniz. Ancak telefonunuza root atarken unutmamanız gereken önemli detaylar var. Bu detaylardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Telefona root atma durumunda telefonunuz garanti kapsamı dışına çıkar.

 • Telefonunuza root attıktan sonra yükleyeceğiniz herhangi bir üçüncü taraf uygulamadan telefonunuz daha kolay bir şekilde virüs kapabilir. 

 • Telefonunuza root attıktan sonra görünümünü değiştirmek için ROM atmak isteyebilirsiniz. Fakat hatalı ya da virüslü bir ROM dosyası kurmanız durumunda telefonunuz çalışmayabilir.(Stock Rom atarak telefonunuzu eski haline getirebilirsiniz.)

Not:Yukarıda söylediğim detaylardab ilki çok önemli. Diğer ikisi çok düşük ihtimalli detaylar.

Sonuç:

Bu yazımızda telefona root atmanın iki yöntemini sizlere anlattık. Bu iki yöntemden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi telefona root atmadan önce dikkat etmeniz gereken detaylar var.Bu detaylardan özellikle de telefonunuzun garanti kapsamı dışına çıkmasını istemiyorsanız root atmamanız gerektiğini unutmayın.

Diyelim ki telefona root attınız. Ama “Root ne işime yarayacak?” sorusu aklınıza takıldı. Cevabı çok basit. Eğer telefonuzun görünümünü değiştirmek istiyorsanız, telefonunuza ROM yüklemek durumundasınız. Telefona Rom yüklemek içinse telefonunuzun rootlu olması gerekiyor. Bu durum sadece ROM yüklemek için geçerli değil. Örneğin telefonunuzun RAM kapasitesi çok düşük ve RAM takviyesi yapmak istiyorsunuz. Bunun en kolay yolu telefona root atmak ve yardımcı bir program ile hafıza kartınızı RAM’e dönüştürmek.

 Mutlaka Okumalısınız! Telefon Rehberi Yedekleme 

Konu hakkındaki soru ve görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir