Saç Dökülmesi Nedir? Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?
Kapat

Saç Dökülmesi Nedir? Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?

Anasayfa
Bakım Saç Dökülmesi Nedir? Nedeni ve Belirtileri Nelerdir?

Toplumumuzda sık rastlanan önemli problemlerden biri de saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin nedeni genelde yaşlılık olarak bilinir. Ancak çevremizdeki bir çok genç insanın da aynı şikayetten yakındığını görüyoruz. Bu örnekten hareketle saç dökülmesinin nedenini sadece yaşlılığa bağlamamızın son derece yanlış olduğunu anlıyoruz.

Saç dökülmesinin her hastalık gibi birden çok nedeni vardır. Peki gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine geniş bir kitleyi etkileyen saç dökülmesinin nedeni nedir? Saç dökülmense karşı ne yapmalıyız? Saçlarımızın döküldüğünü nasıl anlarız? Bu yazımızda da bu sorulara cevap arayalım.

Öncelikle saç dökülmesinin ne olduğunu kısa bir cevapla açıkamakta fayda var;

Normal şartlar altında yetişkin bir insanın saç derisinde yaklaşık 100.000 adet saç bulunur. Ve günde ortalama 100-150 adet saç dökülmesi normal karşılanır. Ancak günlük dökülmenin bu sayıyı geçtiğini düşünüyorsanız ve saçlarınıza hafifçe çektiğinizde 3-5 saç telinin koptuğunu görüyorsanız dökülmenin olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda doktora başvurmanızı ve doktorunuzun yönlendirmeleriyle gereken önlemleri almanızı öneririz.

saç dökülmesi

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

En başta söylediğimiz gibi saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Her insanın yaşamını etkileyen biyolojik, fiziksel, ruhsal, çevresel, genetik vb. gibi birçok etken vardır. Bu etkenler her insanda farklı olacağından saç dökülmelerinin nedenleri de birbirinden farklı olabilir.

Biz sizlere en sık görünen nedenlerden bahsedeceğiz. Sizin saçlarınızın farklı bir nedenden döküldüğünü göz önünde bulundurun. Doktora giderek kendi dökülme nedeninizi öğreneceğinizi ve kendinize uygun tedaviyi sağlayabileceğinizi unutmayın. Ufak bir hatırlatmadan sonra nedenleri açıklamaya geçelim.

 

  • GENETİK FAKTÖR:

Tahmin edebildiğiniz üzere en sık görünen neden genetik yapıdır. Ailesinde saç kaybı olan bir bireyin bir süre sonra dökülme sorunuyla karşılaşacağı olasıdır. Genetik sorun erkekleri büyük bir oranda etkiler. Erkeklerde bulunan hormonlar nedeniyle kadınlara oranla genetik olarak daha çok dökülmenin yaşandığını söyleyebiliriz.

 

  • YANLIŞ BESLENME:

Birçok soruna neden olan yanlış beslenme, saçlarınızın dökülmesine de neden olabilir. Bir çiçeğin sağlıklı büyümesi için su, mineral, vitamin ve güneş ışığı olmazsa olmazdır. Çiçek nasıl bir tanesinden yoksun kaldığında sararıp solmaya başlıyorsa saçlarınız da aynı şekilde birçok besin maddesine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçları sağlayabilmeniz için de doğru ve düzenli beslenmeniz gerekmektedir.

 

  • VİTAMİN VE MİNERAL EKSİKLİĞİ:

Saç dökülmesine sık neden olan bir diğer sorun da vitamin ve mineral eksikliğidir. Vücutta düzenleyici olarak görev alan vitaminler ve mineraller eksikliklerini hemen belirtirler. Vitamin eksikliği birçok hastalığa neden olurken, kandaki B12, D vitamini, folik asit çinko ve demir oranı düşükse saç dökülmeleri kaçınılmaz olabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliğini doktorunuz tahlilleriniz sonucu belirler ve ilaçlar sayesinde vitamin ve minerallerinizi uygun değerlere getirebilirsiniz.

 

  • HATALI SAÇ BAKIMI:

Saçlarımızın güzel görünmesi için saçlarımızı birçok fiziksel ve kimyasal işlemlere sokarız. Amacımız her ne kadar iyi olsa da bu işlemler saçlarımıza zarar verip, zayıflamasına ve dökülmesine yol açabilir. Fön makinesiyle saçlarımızı yoğun bir ısıya maruz bırakmak, saçlarımızı çok sıkı bağlamak, kullanılan saç boyaları ve açıcılar gibi kimyasal maddelerin de saçlarımızın dökülmesine neden olabileceğini unutmamak gerekir.

 

  • STRES:

Bildiğiniz üzere stres birçok hastalığa yol açıyor. Örneğin  finansal sorun yaşayan bir insanda, sınava girecek bir adayda veya çok yoğun şartlarda çalışan bir insanda stres baş gösterir. Dikkat edecek olursanız bu insanlarda stres, birçok diğer belirtilerin yanı sıra ani saç beyazlamalarına ve dökülmelerine de yol açıyor. Sadece saçlarımızın sağlığı için değil, önemli bir hastalıktan korunmak için de stresten olabildiğince uzak durmak gerekiyor.

 

  • HORMONAL DEĞİŞİMLER:

Kişide hormonal düzensizlik, adet gecikmeleri, aşırı akne oluşumu gibi belirtiler varsa bunun bir hormonal bozukluk olduğu söylenebilir. Hormonal bozuklukların saç dökülmelerini tetikleyebileceği  göz ardı edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir