Sıcaklıklar Artınca Koronavirüs Duracak mı? | 1nciBlog
Kapat

Sıcaklıklar Artınca Koronavirüs Duracak mı?

Anasayfa
Haberler Sıcaklıklar Artınca Koronavirüs Duracak mı?

Sıcaklıkların artması Koronavirüsü durduracak mı? Sıcaklıkların artmasıyla Koronavirüs duracak mı? Tüm detaylar bu haberimizde.

Kısa zaman önce Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 yani Koronavirüs salgını çok geçmeden tüm dünyaya yayılıp bütün ülkeleri etkisi altına aldı. Başta Koronavirüs bazı ülkeler tarafından çok ciddiye alınmadı ancak vaka sayılarının 24 saatte bir 2-3 kat artmasıyla herkes durumun ciddiyetini anladı ve tüm dünya ülkeleri Koronavirüse karşı ilaç üretmek için hem yardımlaşmaya hem de birbirleri ile yarışmaya başladı. Peki bu Koronavirüs ne zaman duracak? Sıcaklıkların artınca Koronavirüs duracak mı?

Haberler de ya da doktor ve bilim adamlarının röportaj ve yazılarında “Sıcaklıklar artınca Koronavirüsün yayılışı duracak.” ibaresini hepimiz görmüşüzdür. Şüphesiz bu bilginin doğru olma olasılığı çok yüksek. Çünkü Koronavirüse benzer diğer virüs salgınlarının da yayılış şemasına bakarak söyleyebileceğimiz gibi sıcaklıkların yükselmesi ile Koronavirüs’ün yayılışı yavaşlayabilir hatta durabilir.

Koronavirüs Salgını

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre Koronavirüs salgını gibi diğer salgınların çoğunun 3 ila 17 santigrat dereceye sahip düşük sıcaklıktaki bölgelerde hızlı yayılıyor. İspanya ve Finlandiya’daki araştırmacıların yaptığı deney ve analizlere göre ise virüsün kuru ve eksi 2 ile 10 santigrat derece arasında bulunduğu sonucu ortaya çıktı.

Bir de Çin’de rastlanılan bulgulara bakıldığında virüsün yüksek sıcaklıkta ve diğer bölgelere göre daha nemli bölgelerde yayılma olasılığının çok düşük olduğu gözlemlendi. Bu durumda ekvatoral bölgelerde virüsün yayılış hızının çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Zira ekvatoral iklime sahip ve şuanda 18 santigrat derecenin üzerinde olan bölgelerde bulunan vaka sayısı tüm dünyada bulunun vaka sayısının yüzde 6’sından bile daha az.

Çok iyi bir bilimsel araştırma uzmanı olan Qasim Bukhari’nin sözlerine de kulak verecek olursak hiç şüphesiz sıcaklıkların artması ile Koronavirüs salgınının yayılış hızının yavaşlayacağını söyleyebiliriz. Bu tür salgın vakaları Kuzey Yarım kürede Kasım-Nisan ayları arasında görülür. Genellikle de yaz aylarında virüsün yayılış hızı yavaşlar ya da tamamen durabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir