Sitenin Alexa Sıralaması(Rankı) Nasıl Öğrenilir? Güncel! | 1nciBlog
Kapat

Sitenin Alexa Sıralaması(Rankı) Nasıl Öğrenilir? Güncel!

Anasayfa
İnternet Sitenin Alexa Sıralaması(Rankı) Nasıl Öğrenilir? Güncel!

Alexa siteleri belirli ölçülere göre yerel ve global olarak sıralar. Peki bir sitenin Alexa sıralaması nasıl öğrenilir? Bir sitenin Alexa rankına nereden bakılır? İşte yazımızda bu soruların cevabını vereceğiz.

Günümüzde Alexa , siteleri arama motoru optimizasyonu, site hızı, güncel içerik, özgün içerik vb. hususlara göre yerel ve global alanda belirli sıralamalara sokuyor. Bu sıralamalarda tabii ki en güncel ve yukarıda belirttiğimiz kriterlere göre en iyi durumda olan siteler ön plana çıkıyor. Peki gelelim asıl konumuz olan bir sitenin Alexa sıralamasını nasıl öğreneceğimize. Bir sitenin Alexa rankını yani sıralaması öğrenmenin iki farklı yolu mevcut.

Gelin Alexa sıralamasını öğrenmenin bu iki farklı yolundan ilkini sizlere anlatmaya başlayalım.

Alexa Traffic Rank Uzantısı ile Alexa Sıralama Öğrenme

Bu yöntemde bir sitenin en güncel Alexa sıralamasını öğrenmek için Alexa’nın yapmış olduğu bir uzantı olan Alexa Traffic Rank uzantısını Google Chrome’a ekleyip güncel Alexa sıralamasını öğreneceğiz.

Alexa Traffic Rank uzantısını Google Chrome’a eklemek için öncelikle buraya tıklayın. Karşınııza Alexa Traffic Rank uzantısının olduğu bir sayfa çıkacaktır.

Alexa sıralama öğrenme

Karşınıza yukarıdaki sayfa çıktığında “Chrome’dan Kaldır” yerine “Uzantı Ekle” yazacaktır. Siz “Uzantı Ekle” butonuna tıklayarak Alexa Traffic Rank uzantısını tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Sağ üst köşede uzantının sembolü çıkacaktır. Bu sembole tıklayarak uzantıyı aktif hale getirdikten sonra dilediğiniz siteye girerek Alexa Traffic Rank uzantısına tıklayıp sitenin Alexa sıralamasını öğrenmeniz mümkün.

Şimdi gelelim Alexa Sırlama öğrenmede ikinci yöntemimize.

Aracı Siteler ile Alexa Sıralama Öğrenme

Bir sitenin Alexa sıralamasını öğrenmek için R10 , WM Aracı , İHS gibi sitelerden de yararlanabilirsiniz. Bu sitelerin hepsinin kendi menülerinde site analiz aracı mevcut. Sizin tek yapmanız gereken bu sitelerin site analiz araçlarına girerek Alexa sıralamasını öğrenmek istediğiniz sitenin alan adını ilgili bölüme yazarak analiz ettirmek.

Mesela dilerseniz Webtekno sitesinin Alexa sıralamasını birlikte öğrenelim. İlk önce R10.net sitesinin site analiz aracına girelim ve Webtekno’nun alan adını yazarak analiz ettirelim. Aynen şöyle;

Alexa Rank Öğrenme

Görmüş olduğunuz gibi Webtekno sitesinin Alexa Türkiye sıralaması 181, global sıralaması ise 8.914’tür. Sizde Alexa sıralamasını öğrenmek istediğiniz bir sitenin alan adını bir site analiz aracına analiz ettirerek öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir