Soğanın Faydaları, Hiç Bilinmeyen 5 Fayda | 1nciBlog
Kapat

Soğanın Faydaları, Hiç Bilinmeyen 5 Fayda

Anasayfa
Sağlık Soğanın Faydaları, Hiç Bilinmeyen 5 Fayda

Yemeklerde ve salatada tüketmiş olduğumuz soğanın bir takım hastalıklara iyi geldiğini ve tedavilerde önemli rol oynadığını biliyor muydunuz? İşte bu yazımızda soğanın hiç bilinmeyen 5 faydasına değineceğiz.

Günlük olarak en çok salatada tüketmiş olduğumuz bir besin olan soğanın yemeklere tat vermesinden ve salataya doğranmasından farklı olarak birçok hastalığın tedavisinde de önemli rol oynuyor. Eskiden bazı hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan soğanın faydalarını yeni nesil tam olarak bilemeyebiliyor. Bu yüzden soğanın hiç bilinmeyen 5 faydasını sizler için aşağıda anlatacağız. Eğer aşağıda anlatacak olduğumuz rahatsızlıklardan birisine yakalanırsanız soğan ile kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Peki nedir bu soğanın hiç bilinmeyen faydası? Sizleri fazla sıkmadan hemen konuya geçmek istiyorum.

Soğanın Faydaları

1)Soğanın Faydaları: Yanıklar

Sıklıkla tüketmiş olduğumuz soğanın faydalarından birisinin de yanıkların tedavisinde kullanımı olduğunu biliyor muydunuz? Eskiden bazı kişiler sobada ellerini ya da ayaklarını yanlışlıkla yakabiliyorlardı. Bazı kişilerse yemek yaparken tencereye ellerini ya da kollarını değdirerek yanabiliyorlardı. İşte bu gibi durumlarda yanık olan bölgeyi soğan kullanarak tedavi ediyorlardı.

Soğan yanık bölgenin hem acısını alıyor hem de su toplamasını önlüyordu. Bu sayede vücutlarının belli bölgelerini yakan kişiler yanıkları kolayca tedavi edebiliyor ve daha rahat bir şekilde yanmaları iyileştirebiliyorlardı.

2)Böcek Sokmaları İçin Soğan Tedavisi

Özellikle kırsal kesimde yaşayan kişiler doğayla iç içe oldukları için daha çok böcek sokması yaşayabiliyorlar. Böcek sokması ya da sivrisinek sokma yaşayan kişiler sokulan bölgelerinde aşırı derecede kaşıntı hissedebiliyorlar. Kaşınan bu bölgenin fazlaca kaşınması durumunda yaralar hatta iltihaplar oluşabiliyor. İşte böcek sokması sonucunda ortaya çıkan bu durumlardan kurtulmak ve sokulan bölgenin kaşıntısını azaltmak için soğan tedavisinden yararlanılabilir.

Sokulan bölgeye soğan ile masaj yapılarak böcek sokmasının zararlı sonuçları azaltılabilir. Bu sayede böcek sokması yaşayan kişiler sokulan bölgenin kaşıntısını soğan yardımı ile geçirerek oluşacak olan yaraları ve kızarıklıkları önleyebiliyorlar.

3) Tıkalı Kulaklar İçin Soğan

Kulaklarınız sürekli tıkanıyor ve bu sizin günlük hayatınızı zorlaştırıyorsa bir soğanın cücüğünü yani en iç bölümü alın ve ince bir beze sarın. Daha sonra cücüğü sarmış olduğunuz bu bezi akşam yatarken kulak kanalınıza yerleştirin ve hareket ettirmeden bir gece bu şekilde uyuyun. Ertesi gün kalktığınızda kulak içindeki reçinemsi yapının yumuşadığını ve artık kulak tıkanıklığınızın geçtiğini göreceksiniz.

4) Yüksek Ateş İçin Soğan

Yüksek ateş

Yüksek ateşli bir hastalık geçiriyorsanız soğan tüketmek ateşinizin düşmesinde etkili olabilir. Bu sayede hastalığınızı daha rahat bir şekilde geçirirsiniz.

5) Soğanın Detoks Etkisi

Detoks

Soğanın detoks etkisi yarattığını biliyor muydunuz? İçeriğindeki yüksek antioksidan maddeler sayesinde vücuttaki zararlı toksinleri atarak vücudunuzu arındırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Yani soğan, kilo sorunu yaşayan kişiler için ölçülü kullanıldığında altın değerinde bir besindir, diyebiliriz.

“Soğanın Faydaları, Hiç Bilinmeyen 5 Fayda” üzerine 1 yorum

  1. Duygu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir