Steroid Nedir? Steroidin Zararları Nelerdir? | 1nciBlog
Kapat

Steroid Nedir? Steroidin Zararları Nelerdir?

Anasayfa
Sağlık Steroid Nedir? Steroidin Zararları Nelerdir?

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen herkesin en az bir kere kullanmayı düşündüğü steroidler, kas gelişimini hızlandıran ilaçlardır. Steroidler aslında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara verilen genel addır. Steroidler, kanser sonrası kas kaybını önlemek , testisi alınan erkeklerin cinsel özelliklerini koruyabilmek gibi tedavilerde kullanılır. Bütün bu tıbbi sorunların yanında metabolizmanın düzeltilmesi , kas ve kemik kütlesinin artırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi değişik tıbbi müdahalelerde de kullanılabilmektedir.

Anabolik Steroidler:

Bu steroid türü vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler tarafından kullanılan Steroid türüdür. Asıl kullanılma amacı kas kütlesini artırmaya yöneliktir. Anabolik Steroidler, vücuttaki testeron hormonunun etkisini taklit etmek amacıyla üretilmiştir. Testeron hormonunu kas dokusu üzerinde çok büyük etkisi vardır. Testeron üretildikten sonra bir kas hücresine gider ve oradaki reseptöre bağlanarak protein sentezini başlatır. Bu sayede kas gelişimine katkıda bulunur. Protein sentezinin başlamasıyla gelişme ve yenilenme süreci hızlanır. Bu sayede hastalıklar ve yaralanmalarda vücudun iyileşme süresi kısalır.

Tıpta kullanılan Steroidler, hastaların hormonlarının doğal seviyesini geçmeyecek şekilde verilir. Ama vücut geliştirme için kullanılan steroidler ise vücudun önerilen doz miktarının 10 ila 100 katı kadar uygulanır. Bu yüzden sportif amaçlı kullanılan steroidler doktor kontrolünden uzak ve son derece tehlikeli olarak nitelendirilebilir.

Steroidin Yan Etkileri:

Steroidin kısa süreli kullanımında çok ağır yan etkilerinin olmamasıyla birlikte bir takım yan etkileri vardır. Ancak uzun zamanlı kullanılan steroidler kansere kadar gidebilen çok ağır yan etkiler gösterebilirler. Yine de bu kestirme yolu tercih eden bir sürü insan vardır. Bu kullanımlar sonucunda tıbbi olarak atlatılması mümkün olmayan sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Steroidin Yan etkilerini aşağıya maddeler halinde sıraladım:

  • Bilim adamları, yüksek testeron seviyesine sahip olan bireylerin çok aşırı derecede agresif bir tavır sergileyebileceğini söylüyor.
  • Yüzde ödem oluşumu gerçekleşebilir.
  • Uzun süreli steroid kullanımı sonucunda gözde bir takım enfeksiyonlar oluşabilir. Bunun sonucunda katarakt ve göz tansiyonu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Yüksek testeron seviyesi yüzünden saç folikülleri küçülür ve saç dökülmesine neden olur. Bunun sonucunda normalde erkeklere özgü olan kellik kadınlarda da meydana gelebilir.
  • Kalp hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenden dolayı ibne veya kısmi felç geçirilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir