Terlemenin Faydaları Nelerdir? Terlemek Faydalı mıdır?
Kapat

Terlemenin Faydaları Nelerdir? Terlemek Faydalı mıdır?

Anasayfa
Sağlık Terlemenin Faydaları Nelerdir? Terlemek Faydalı mıdır?

Yaz günlerinin kavurucu sıcağı altında ne kadar terlemek istemesek de terleriz. Terlemeyi tabii ki kimse sevmez ama terlemek aslında çok faydalıdır. İşte terlemenin faydaları…

Koşarken ya da herhangi bir spor yaparken terlemek kaçınılmazdır. Spor yaparken terlememizin nedeni vücudun yorulup vücut ısımızın yükselmesidir. Vücut ısımız yükseldiğinde ise cildimizdeki küçük gözeneklerden terler çıkar ve vücut ısımızı dengelemeye çalışır. Bu sayede terlemek olası bir rahatsızlık geçirmemizi engeller.

Terlemenin Faydaları

Terlemenin diğer bir faydası ise yaşlanmayı önlüyor olmasıdır. Tabii oturduğunuz yerde terlemeniz erken yaşlanmayacağınız anlamına gelmiyor :). Bizim burada bahsetmiş olduğumuz terleme spor yaparak terlemedir. Eğer düzenli olarak spor yaparsanız daha genç ve fit görünürsünüz.

Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek de terlemenin faydaları arasındadır. Terlerken kalbiniz daha hızlı çalışır ve bu sayede kan dolaşımınız dengelenir. Yani kısaca düzenli olarak terlemeniz sağlınız için çok önemlidir.

Aynı zamanda terleyerek vücudumuzdaki toksinleri dışarıya atıyoruz. Böbrekler tek başına bu toksinleri 24 saat gibi bir sürede temizleyebilir. Yani terleme sayesinde 24 saatten daha kısa bir sürede vücuttaki toksinler dışarıya atılabilir. Bu da sağlığımız açısından terlemenin ne kadar faydalı olduğunu bize gösteriyor.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre terleyerek vücudumuzdaki atıkların %30’unu dışarıya atabiliyoruz. Bu gerçekten büyük bir rakam. Yani düzenli olarak terleyen bir insanın, hiç terlemeyen bir insana göre sağlığı daha iyi bir durumdadır.

Terlemenin Faydaları

Terin içinde tek bir miktar antibiyotik bulunur. Bu antibiyotik sayesinde terledikten sonra cildin üzerindeki zararlı bakteriler ile savaşarak hasta olmamızı engeller. Hem de ciltteki gözenekleri açarak cildimizin daha güzel ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmak istiyorsanız terlemek sizin için en iyi ve en sağlıklı çözümdür. Spor yaparken vücudunuzdaki fazla yağ sıvı halinde çözülür ve ter olarak dışarıya çıkar. Bu sayede vücudunuzdaki fazla yağları dışarıya atıp hem kilo vermiş hem de sağlıklı olmuş olursunuz.

Sonuç:

Terlemek ne kadar hoşumuza gitmese de vücudumuz ve sağlığımız için terlemek çok faydalıdır. Bu yüzden düzenli olarak spor yapıp terlemeye mutlaka özen göstermeliyiz. Umarım bu yazımızı okuyan değerli ziyaretçilerimiz spora daha çok teşvik olurlar ve bol bol terlerler :).

Eğer ter kokusundan kaçıyorsanız sizler için hazırlamış olduğum “Deodorant Önerileri” yazılarımızdan yararlanabilirsiniz :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir