Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2019
Kapat

Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2019

Anasayfa
Haberler Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2019

Üniversite tercihlerinin yapılmasından sonra herkesin aklında “Üniversite tercihleri ne zaman açıklanacak?” sorusu var. İşte sorunuzun cevabını burada bulacaksınız.

Üniversite tercihleri 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve 29 Temmuz Pazartesi günü saat 23.59’da tercihler kapanacaktır. Üniversite tercih sonuçları ise geçtiğimiz yıllara bakınca bundan hemen hemen 2 hafta gibi bir süre sonra açıklanacak desek yanlış olmaz. Mesela geçtiğimiz yıl 7-14 Ağustos tarihleri arasında tercihler yapılmış ve tercih sonuçları da 31 Ağustos tarihinde açıklanmıştı. Bu duruma baktığımızda 2019 yılında üniversite tercih sonuçlarının 15 Ağustos tarihinde açıklamasını bekleyebiliriz.

Peki tercih yaparken en çok dikkat edilmesi gereken şeyler nedir? Dilerseniz gelin sizlere kısaca aktaralım.

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Üniversite tercihi yaparken bazı küçük ayrıntılara dikkat etmekte fayda var. Bu küçük ayrıntılardan biri diyebileceğimiz üniversite kodlarına da gerçekten dikkat etmeliyiz. Zira kodlamalarda yanlışlıkla bir kısmını silebiliriz ya da yanlış kod yazabiliriz. İşte bu sorunun önüne geçmek için aşağıda ÖSYM’nin hazırlamış olduğu tercih klavuzundan yararlanabilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantıya tıklayıp YKS tercih klavuzunu açtıktan sonra ctrl ve F tuşlarına eşzamanlı olarak bastığınızda bir arama kutucuğu çıkacaktır. Bu arama kutucuğunu kullanarak tercih ettiğiniz üniversitelerin kodlarını kontrol edebilirsiniz.

Üniversite tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise doğru üniversite bölümünü yazdığınızdan emin olmak. Bazı Üniversite bölümlerinde İÖ yani ikinci öğretim olabiliyor. Yani bilmeden ve istemeden ikinci öğretimli olan bir bölümü yazmış olabilirsiniz. Bu yüzden ilk öğretim ve ikinci öğretim hususuna da dikkat etmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir