Uzaydan Koronavirüs Önerileri! Karantina Tavsiyeleri | 1nciBlog
Kapat

Uzaydan Koronavirüs Önerileri! Karantina Tavsiyeleri

Anasayfa
Haberler Uzaydan Koronavirüs Önerileri! Karantina Tavsiyeleri

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi ilan edilmesine neden olan COVID-19 salgınına uzaydan Koronavirüs önerileri geldi.

Uzun süre boyunca normal yaşamdan yani dünyadan uzakta kısıtlı belirli bir alan içinde uzayda görev yapan astronotlar karantina hayatının gerektirdiği yenikler ve sıkıntılar için önerilerde bulundu. Hiç şüphesiz dünyada virüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya, astronotların bu tavsiyelerini dikkate alarak uygulamaya başladı.

Uluslararası Uzay İstasyonunda görevli olan İtalyan astronotlar Samantha Cristoforetti ve Paolo Nespoli’nin Koronavirüs salgını için vermiş olduğu bu tavsiyeler televizyonlarda ve gazetelerde de yayımlanmaya başlandı.

Paolo Nespoli kendisine yöneltilen “Evdeki karantina dönemimizde aklımızı yitirmememiz için uzman tavsiyesi verir misiniz?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:

“Günlük bir program yapmak fazlasıyla önemli, günün kendiliğinden geçmesine izin vermeyin, uyanma saatinizi sürekli erteleyip geç zamana bırakmayın. Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki (ISS) lüksümüz, sizin için her şeyi planlayan birilerinin olmasıydı, biz yalnızca üzerimize düşen görevi yerine getiriyorduk. Burada Dünya’da ise kendi planınızı kendiniz yapmalısınız.”


“Sabahtan akşama kadar vakit geçirip meşgul olabileceğiniz şeyler bulun: evden çalışanlar için bu çalışmak olabilir, yemek yapmak, ev içerisinde temizlik yapmak, çamaşır yıkamak, evi toparlamak olabilir.”

Uzaydan Koronavirüs Tavsiyeleri

Ayrıca Paolo Nespoli COVID-19 yani Koronavirüs salgınından hayatını kaybeden kişilerin sevdikleri ile vedalaşma fırsatının olmadığını anladığını belirterek bu duruma da kendi hayat hikayesinden bir kesit anlatarak yakınlarını kaybedenlere destek olmaya çalıştı. Paolo Nespoli Koronavirüs salgınından yakınlarını kaybedenlere şu hayat hikayesini anlattı:

“Annem öldüğünde ben uzaydaydım, o yüzden bu hissi anlayabiliyorum. Ama sonuçta esas trajedi, sizin o anda orada olamamanız değil, hayatını kaybeden insanların artık burada olmaması…”

Koronavirüs Tavsiyeleri – “Telefon Kabini Gibi”

Çok kısıtlı bir alanda görev yapan astronotlar küçük evlerde yaşayan ve çoğu odayı paylaşmak zorunda kalan ailelere de tavsiyeler vermeyi unutmadı. İşte o karantina tavsiyeleri:

“Başka insanlarla aynı mekanda yaşamı iyi yönetebilmek için herkesin yalnız kalabileceği bir alan bulması önemli. Küçük evlerde yaşayanlar için bu çok kolay olmayabilir ama biraz çabayla çözüm bulunabilir.”

Kendilerinin de ne şartlar içinde nasıl alanlarda yaşadıklarını şu sözlerle ifade ettiler:

“Biz Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir telefon kabininden çok az daha büyük bir odayı kullanıyorduk. Bu alanın farklı gün ya da saatlerde farklı kişilerce kullanımı organize edilebilir.”

Tüm Riskleri Göz Önünde Bulundurun!

Koronavirüs salgını yüzünden karantinada olan ailelere ve tüm herkese Kanadalı emekli astronot Chris Hadfield‘den de tavsiyeler geldi. Chris Hadfield Koronavirüs tavsiyelerini şu sözlerle verdi:

”Mevcut risklerin farkında olun. Güvenilir kaynaklardan, sizin, ailenizin, sevdiklerinizin karşı karşıya olduğu gerçek riskleri öğrenin. Kendinize hedef belirleyin. Bu akşamüstü, bu hafta, gelecek ay neyi halletmek istediğinizi düşünün.”


“Sizi kısıtlayan şeyleri, maddi kaynaklarınızı, yükümlülüklerinizi de hesaba katın. Bunları yaptıktan sonra eyleme geçin. Bir şeyler yapın. Daha önce yaptığınız şeyler olması şart değil. Ailenizle ilgilenin, yeni bir projeye başlayın, gitar çalmayı öğrenin, yeni bir dil öğrenin, kitap okuyun, yazın, yaratın.”

İşte Chris Hadfield bu sözleri ile Koronavirüs salgını süresince ailelere destek ve tavsiye mesajında bulundu.

“Uzaydan Koronavirüs Önerileri! Karantina Tavsiyeleri” üzerine 2 yorum

  1. Selin says:
  2. Ahmet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir