WP Silinen Mesajları Geri Getirme 2019
Kapat

WP Silinen Mesajları Geri Getirme 2019

Anasayfa
Nasıl Yapılır? WP Silinen Mesajları Geri Getirme 2019

“WP Silinen Mesajları Geri Getirme 2019” başlıklı yazımız hoşgeldiniz. Bu yazımızda sizlere Whatsapp silinen mesajları geri getirme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Günümüzde neredeyse bütün yetişkin insanların bir akıllı telefona sahip olması ve bu yüzden birbirleri ile iletişim kurmak için Whatsapp uygulamasını kullanmaları Whatsapp’ın popüler olmasını sağlamıştır. Bu denli fazla kişi tarafından kullanılan bir uygulamanın diğer mesajlaşma uygulamalarını geride bırakması şaşırılacak bir şey değildir. Zira Whatsapp uygulamasının çıkışından itibaren piyasadaki diğer mesajlaşma uygulamaları neredeyse piyasadan silinmiştir. Bu sayede yeni bir akıllı telefon alan kişi %90’lık bir ihtimalle mesajlaşmak için Whatsapp’ı indirip kullanacaktır. Yani kısaca dünyanın iletişim yükünün büyük bir kısmı Whatsapp’ın omuzlarındadır.

Whatsapp’ı, arkadaşlarımızla ailemizle yazışmak için hatta bazen bir ürün siparişi vermek için bile kullanabiliyoruz. İşte yapılan bu konuşmaları Whatsapp kendi bünyesinde kayıt altına almaktadır. Bu sayede siz yanlışlıkla ya da bilinçli olarak bir mesajı sildiğiniz zaman sonrasında bu silmiş olduğunuz mesajı geri getirmek istediğiniz zaman Whatsapp yedekleri sayesinde silinen mesajlarınızı geri getirebiliyorsunuz.

Tabii Whatsapp silinen mesajları geri getirme işlemini nasıl yapacağınızı bilmediğiniz için “WP silinen mesajları geri getirme” diye bir araştırma yapmaya başladınız ve yazımıza geldiniz. Merak etmeyin birazdan sizlere WP silinen mesajları geri getirme yöntemlerini anlatacağız.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Çalışır?

Whatsapp’ta yapmış olduğunuz tüm yazışmalar WP veri tabanına kaydedilmektedir. Whatsapp bu işlemi CRYTP12 şifreleme yöntemi ile şifreleyerek kendi veri tabanına yedeklemektedir. Bu yedekleme yapılan veri tabanı Whatsapp’ın Local veri tabanıdır. Ancak yapmış olduğunuz mesajlaşmalarda mesajların başına herhangi bir sorun gelirse bu durumda mesajlarınız WP yedeğine düşmemiş olabilir.

Whatsapp Local yedeklemesi her gece otomatik olarak saat 2:00’da yapılır. Yani hergün gün boyu yaptığınız mesajlaşmalar gece 2:00’da veri tabanına kaydedilir. Bu kaydedilme işlemi Local ve Google Drive yedekleme işlemleridir.

Google Drive ve Local yedekleme işlemleri arasında bir fark vardır. Local yedekleme size haftalık mesajlaşmalarınızı geri yükleme imkanı tanırken Google Drive yedeklemeleri sadece günlük yedekleri geri yükleme imkanı sağlar. Yani günlük yedeklemeleri geri yüklemek için Google Drive, haftallık yedekleri geri yüklemek için ise Local yedeklemeleri indirmeniz gerekir. Gelin WP konuşma yedeklerine nasıl ulaşacağınızı sizlere anlatalım.

WP Konuşma Yedeklerine Nasıl Ulaşılır?

Whatsapp’da iki tane yedekleme çeşidi olduğundan bahsetmiştik. İlk olarak Google Drive yedeklemesinden bahsedelim;

Google Drive yedeklemelerini aktif hale getirdiyseniz yedeklere ulaşmanız mümkündür ancak Google Drive yedeklerini aktif hale getirmediyseniz bu yedeklere ulaşmanız pek mümkün olmaz. Buna karşılık local yedekleme uygulama tarafından otomatik olarak yapıldığı için bu yedeklere ulaşmanız her zaman mümkündür. Anlatmış olduğum bu yedeklere aşağıda görsellerle anlattığım yolu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz ekrana sırası ile Ayarlar>Sohbetler>Sohbet Yedeği yolunu izleyerek gidebilirsiniz. Burada görmüş olduğunuz yerel kısmında yazan 02:00 local yedeğin alındığı saati, Google Drive kısmında yazan saat ise Google Drive yedeğinin alındığı saati gösterir.(Ben Google Drive yedeğini aktifleştirmediğim için “yok” yazıyor.)

WP Yedekleri Nasıl Geri Yüklenir?

Peki WP silinen mesajları geri getirme nasıl yapılır yani WP yedekleri nasıl geri yüklenir? Bu sorunun cevabı çok basit.

Eğer silinmiş olan Whatsapp mesajlarınızı geri getirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey Google Drive yedeklerini geri yüklemek. Ancak Google Drive yedeklemesini aktif hale getirmediyseniz ikinci yol olan local yedekleri geri getirme yolunu kullanmalısınız.

Google Drive Yedeğini Geri Getirme

Google Drive yedeğini geri getirebilmeniz için Google Drive yedeklemelerini önceden aktif hale getirmiş olmanız gerekiyor. Yabi mesajlarınızı silmeden önce Google Drive yedeğiniz açmanız gerekiyor. Eğer yedeklemeleri aktif hale getirmişseniz Google Drive yedeklerini geri getirmek için;

İlk önce kurulu olan Whatsapp uygulamasını silip yeniden indirin. Whatsapp uygulamasının kurulumuna yapmaya başlayın. Kurulumu yaparken size sohbet yedeğini geri yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu soruya evet deyin ve bir süre bekleyin. Kurulum tamamlandığında Whatsapp silinen mesajlarınızın geri getirildiğini göreceksiniz.

Local (Yerel) Yedekleri Geri Getirme

Local yedekler yani yerel yedekler siz istemeseniz dahi kayıt altında tutulur. Yani siz bundan 3 gün önceki Whatsapp mesajlarınızı geri getirmek istiyorsunuz. Bunu local yedekleri geri getirerek yapabilirsiniz.

Local yedekleri yapmak için ilk olarak local yedek dosyalarının whatsapp veri tabanında olup olmadığını kontrol edin. Aşağıdaki görsellerdeki gibi.

Yukarıda görmüş olduğunuz ekrana gitmek için telefonunuzdaki dosya yöneticisini açın daha sonra sırasıyla Dahili(İç) Depolama>WhatsApp>Databases yolunu takip edin. Açılan ekranda görmüş olduğunuz mgstone.db.crypt12 dosyası sizin en son alınan haftalık yedeğinizin dosyasıdır. Bu mesaj yedeğini geri yüklemek için Whatsapp uygulamasını kaldırıp yeniden kurarak en son yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

Eğer daha önceki haftalardaki yedeklerden birini geri yüklemek istiyorsanız geri yüklemek istediğiniz bu dosyanın adını mgstone.db.crypt12 olarak değiştirmeniz gerekir. Ancak son yedeğiniz olan mgstone.db.crypt12 isimli dosyasının ismini farklı bir şey yapmalısınız. Böylelikle aynı addan iki tane dosya olmaz ve istediğiniz Whatsapp yedeğini geri yükleyebilirsiniz.

Evet WP silinen mesajları geri getirme başlıklı konumuzda anlatacaklarımızın hepsi bu kadardı. Eğer aklınıza takılan bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz 🙂 .

“WP Silinen Mesajları Geri Getirme 2019” üzerine 1 yorum

  1. 1NCİ TV says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir