Yeni Casus Yazılım Bulundu! Android Kullanıcıları Tehlikede | 1nciBlog
Kapat

Yeni Casus Yazılım Bulundu! Android Kullanıcıları Tehlikede

Anasayfa
İnternet Yeni Casus Yazılım Bulundu! Android Kullanıcıları Tehlikede

Yazılım uzmanları ve araştırmacılar yeni bir casus yazılım keşfettiler. Android telefonlara bulaşabilen EventBot isimli casus yazılım yakında Android kullanıcıları için ağır bir tehlike teşkil edebilir.

Yazılımcılar tarafından yeni keşfedilmiş olan EventBot yazılımı kişilerin bankacılık bilgilerini çalabiliyor. Üstelik EventBot yazılımını bulan kötü niyetli yazılımcılar, bu yazılımı sürekli olarak güncelliyor ve geliştiriyorlar.

Hemen hemen 200 bankacılık ve kripto para cüzdanından veri çalabilen casus yazılım Android telefonların root dizinindeki yetkili uygulamalar gibi faaliyet gösterebiliyor. Bulaştığı cihaza gelen iki faktörlü kimlik doğrulaması kodlarını da aldıktan sonra mesajları siliyor ve bu sayede şüphe çekmiyor.

Ayrıca EventBot isimli bu casus yazılım bulaştığı cihazın sahibinin her dokunuşunu kayıt altına alabiliyor ve önemli bilgileri hackerlara ulaştırabiliyor. Bundan dolayı Android kullanıcıları ciddi şekilde dolandırılma riski altında kalıyor. Zira güvenlik uzmanı Assaf Dahan, şuanda siber saldırganların bu yeni casus yazılımı test ettiğini ve kullanmalarının an meselesi olduğunu belirtti. Ayrıca Dahan, şu sözleri de kullandı:

“Müşteri tabanı izleyicimiz henüz canlı saldırılar tespit etmedi, ancak bunu yapmaya çok yaklaşıyorlar”

EventBot Cihazlara Nasıl Bulaşacak?

EventBot Nasıl Bulaşır

EventBot isimli kötü amaç taşıyan yazılımın henüz nasıl telefonlara bulaşabileceği bilinmiyor. Uzmanlar 3. parti uygulamaları ile casus yazılımın Google Play’de yayılabileceğini düşünüyor. Ancak halihazırda Google Play üzerinde EventBot’a dair bir ize rastlanmadı. Ayrıca Uzmanlar tarafından denetimlerin sıkılaştırılacağı da ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir