Yeni Gezegen Keşfedildi! Atmosferi Metal Buharı ile kaplı | 1nciBlog
Kapat

Yeni Gezegen Keşfedildi! Atmosferi Metal Buharı ile kaplı

Anasayfa
Haberler Yeni Gezegen Keşfedildi! Atmosferi Metal Buharı ile kaplı

Uzay bilimciler yeni bir gezegen keşfetti. Dünyamıza 45 milyar kilometre uzaklıkta olan bu gezegenin atmosferinde metal buharı olduğu düşünülüyor. Yeni keşfedilen bu gezegenin sıcaklığının ise ortalama 1726 santigrat derece olduğu düşünülüyor.

Hiç şüphesiz ki uzayda farklı türlerde ve boyutlarda binlerce hatta milyonlarca gezegen bulunuyor. Bu gezegenlerden birisi olan ve yakın zamanda uzay bilim adamları tarafından keşfedilen bu gezegenlerden birisi de dev bir ateş topunu andıran MASCARA-2b gezegeni. Bu gezegen öylesine sıcak ki metali bile eritip buhar haline getirebilir. Zira bilim adamları gezegenin atmosferinde metal buharı olduğunu ileri sürdü.

Eminim herkes gibi siz de EXPRES’in havada nasıl metal buharı bulunduğunu öğrendiğini merak ediyorsunuzdur. Aslında bilim insanları bu spektrometreyi dünya benzeri gezegenleri bulmak için geliştirmişti. Ancak Arizone, Flagstaff yakınlarındaki Lowell Discovery Teleskobu’na takılan bu alet, MASCARA-2b gezegenindeki kimyasalları da özümsedi.

Yeni Keşfedilen Gezegen Jüpiter’e Benziyor

Jüpiter

Uzay bilimciler tarafından yeni keşfedilen bu gezegenin görünümü Jüpitere benziyor. Ancak MASCARA-2b, kendi yıldızına Jüpiter’den 100 kat daha yakın bir konumda. Bu da MASCARA-2b‘yi buzul bir gezegen değil aslında çok sıcak bir gezegen yapıyor. Bilim adamları, hava ısısı 1726 santigrat derece olan bu gezegende katı ve sıvı halde madde bulunmasının imkansız olduğunu dile getirdi. Gezegen o kadar sıcak ki içindeki tüm katı ve sıvı maddeleri eritebilir.

Ayrıca MASCARA-2b kendi yıldızına, Jüpiter’den 100 kat daha yakın olduğu için Jüpiter’in 12 yıllık yörünge döneminden çok çok daha kısa bir yörünge dönemine sahip.

Araştırmanın ortak yazarlarından Sam Cabot, “Aslında atmosferik imzalar çok zayıf ve tanınması zordur. MASCARA-2b‘yi tanımlayabilmemiz biraz şans eseriydi, diyebilirim.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir