YouTube'dan Para Kazanmak! Güncel Rehber!
Kapat

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır? Güncel Rehber!

Anasayfa
Nasıl Yapılır? YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır? Güncel Rehber!

Youtube kanalı açıp YouTube’dan para kazmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse bu makalemi okuduktan sonra siz de YouTube’dan belli bir miktar para kazanmaya başlayacaksınız. 

Komik ve eğlenceli ya da bilgilendirici videolar çekip çeşitli platformlarda yayımlıyor olabilirsiniz. Peki çektiğiniz bu komik veya bilgilendirici videolardan para kazanmayı hiç düşündünüz mü? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Ben de sizin bu düşüncelerinize destek olmak amaçlı bu konuyu açtım. Umarım faydalı olur. 

Videolarınızı Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlarda yayımlayarak para kazanmanız pek mümkün değil. Ancak çektiğiniz videoları YouTube’a yükleyip YouTube’dan para kazanmanız gayette mümkün. Bu yüzden kollarınızı sıvayın ve hemen işe başlamak için makalemi dikkatlice okuyun. Emin olun ki bu yazımı okuduktan sonra söylediklerimi pratiğe dökünce sizde YouTube’dan para kazanmaya başlayacaksınız.

YouTube’dan Para Kazanmak

Neyse dilerseniz fazla uzatmayalım ve hemen işimize başlayalım.

YouTube’dan Para Kazanmak Adım 1:

Yotube’dan para kazanmak için ilk önce kanalınızı oluşturmanız ve “YouTube Ortağı“olmanız gerekir. Yani kısaca Google’a videolarında reklam göstermesi için izin vermeniz gerekir. Peki bunu nasıl yapacağız? Hiç aceleye gerek yok. Hepsini sizlere aşağıda adım adım anlattım. Hadi gelin nasıl yapacağınıza bir bakalım.

YouTube’dan Para kazanmak için Yapılması Gerekenler?

1- İlk önce YouTube hesabınıza giriş yapın. Hesabınızın “Para Kazanma” özelliğini aktifleştirmek için sağ üstte bulunan profilinize tıklayın ve oradan da “Ayarlar” seçeneğini seçin. açılan ekranda hesap ayarlarınızdan ülkenizi United States(Amerika Birleşik Devletleri) olarak değiştirin. Bunu neden mi yapıyoruz?

Çünkü, Google Türkiye lokasyonlu bir Yuotube kanalına kolay kolay reklam vermeyecektir. Bu yüzden hesabınızın lokasyonunu değistirerek United States yapmalısınız. Böylelikle daha kolay bir şekilde reklam alırsınız.

2-Sonrasında kanalınızın “İçerik stüdyosu” kısmına girerek sol tarafta bulunan panelden “Kanalım” seçeneğini seçin. Açılan ekranda “Para Kazanma” özelliğiniz etkin olmayacaktır. Etkinleştirmek için “Para Kazanma” adlı butonun üzerine tıklayın. 

Gelen ekranda “Para Kazanma Başvurusu” adlı bir kısım göreceksiniz. Bu kısımda aşağıdaki adımlar yer alacaktır:

 • YouTube İş Ortağı Şartlarını kabul etmek.
 • Adsense için istekte bulunmak. 
 • Para Kazanma tercihlerini belirlemek.
 • 4000 saatlik izlenme süresi ve 1000 aboneye ulaşmak!

YouTube İş Ortağı Şartlarını Kabul Etmek

İlk kısmı zaten kanalınızı açarken büyük ihtimalle yapmışsınızdır. Ama eğer yapmadıysanız seçeneğin üstüne tıklayarak açılan sayfadaki sözleşmeyi kabul edip YouTube İş Ortağı şartlarını kabul edebilirsiniz. 

Adsense için istekte bulunma:

Eğer Adsense için istekte bulunma kısmını da yapmamışsanız sizin için kısaca anlatayım. Eğer Adsense hesabınız yoksa:

 • Adsense ilişki sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
 • Şifrenizi girerek oturum açın
 • İlişkilendirmeyi onaylayın.
 • İlgili bilgileri tamamladıktan sonra YouTube’a yönlendirileceksiniz.

Para Kazanma Tercihlerini Belirlemek:

Bu kısımda yapmanız gereken şey çok basit. Dilerseniz hemen anlatayım:

 • Buraya tıklayarak kanalınızın “Yükleme varsayılanları” kısmına gidin.
 • Açılan ekranda “Para Kazanma” seçeneğini bulun ve işaretleyin.

YouTube Abone ve İzlenme Sınırını Geçin:

Eveeet, geldik konumuzun en can alıcı kısmına. YouTube’dan para kazanmak için 1000 aboneyi ve 4000 saatlik izlenme süresini geçmeniz gerekiyor. Şunu söylemeliyim ki YouTube’dan para kazanma adına en zor kısım bu kısım diyebilirim. Ama emin olun ki benim sizlere birazdan verecek olduğum tavsiyelere uyarsanız bu engeli rahatlıkla geçersiniz. 

Dilerseniz hemen Youtube izlenme ve abone sınırını nasıl geçeceğinizi sizlere anlatayım.

YouTube İzlenme ve Abone Sınırını Geçmek İçin Tavsiyeler

YouTube’dan Para Kazanma Adım 1:

Bunu yapabilmenin bir sürü yolu var. Ama hiç merak etmeyin. Ben sizlere bu yolların en etkili olanlarını A’dan Z’ye anlatacağım. Hatta şuanda milyonlarca aboneye sahip olan Youtuberların bunu yaparken kullandığı teknikleri bile örnek vererek anlatacağım. Hadi fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Bir keresinde YouTube’da rastlamıştım. Siz de illaki adını duymuşsunuzdur. Meryem Can adlı eğlence içerikli videolar üreten bir YouTuber, YouTube da nasıl abone arttırarak yükseldiğini anlatıyordu. YouTube’da nasıl yükseldiğini aynen şu şekilde anlatıyordu:

“YouTube’a ilk başladığımda başka YouTuberların videoların altına “karşılıklı abone olur musunuz?” şeklinde yorumlar yapıyordum. Bir süre sonra büyük bir takipçi sayısına ulaştım ve YouTube’da daha hızlı yükselmeye başladım.”

Şeklinde YouTube’da nasıl yükseldiğini anlatıyordu. Hatta bu sözleri bir çok ünlü isimden de duydum. 

Meryem Can

Tabi ki videoların altına yorum yapma yöntemi size klişe gelebilir. Ama emin olun ki kanalınızda kaliteli içerikler barındırıyorsanız kesinlikle etkili bir yöntem haline geliyor.

YouTube’dan Para Kazanma Adım 2:

Eğer eğlenceli kedi videoları veya dublaj videoları gibi komik ve eğlenceli videolar çekiyorsanız şimdi size anlatacağım yöntemi kesinlikle deneyin. 

Çektiğiniz videoyu düzenleyerek üstüne kendi YouTube kanalınızın ismini yazın.(örn: YouTube:”kanal adınız”) Videonuzu düzenledikten sonra Instagram’da mizah sayfalarına DM yoluyla videonuzu gönderin. İlk başlarda 10-20 bin takipçili Instagram sayfalarına göndermenizi öneririm. Çünkü onların DM kutusu daha tenha olacağı için mesajınızı daha hızlı görür. 

Hemen “Peki bu yöntem ne işimize yarayacak?” diyerek kestirip atmamanızı öneririm. Çünkü bu yöntem ile çok ciddi miktarda abone ve izlenme kazanmış olan kişiler tanıyorum. Örneğin Ayşe Naz Tansel adlı YouTuber. Ayşe Naz Tansel, makyaj içerikli bir videosunda mizahi bir söz söyleyerek Instagram sayfalarının dikkatini çekti. İşte popüler olan o videonun tamamı:

Ayşe Naz Tansel’in bu mizahi videosunu keşfeden Instagram sayfaları seri bir şekilde videoyu paylaşmaya başladı. Tabi yorum kısmında “Bu kız kim?” sorusunu yüzlerce kişi sordu. Bu sayede Ayşe Naz Tansel binlerce izlenme kazandı. 

Yani kısacası bu yöntem ile binlerce izlenme kazanmanız mümkün. Denemenizi ısrarla tavsiye ediyorum. Hatta benim Instagram sayfamın konseptine uygun içerikler üretiyorsanız buradan gelen ilk 3 kişiye reklam yapacağım.(Instagram sayfam: @1ncimovies)

YouTube’dan Para Kazanma Adım 3:

Semih Varol’un nasıl ünlü olduğunu biliyor musunuz? Tabi ki Semih Varol YouTuber değil ama Instagram ve Twitter platformlarında çok büyük bir kitleye sahip. Sizde Semih Varol’un yöntemiyle kitlenizi oluşturup YouTube’a taşıyabilirsiniz. 

Semih Varol’a nasıl fenomen olduğu sorulduğunda:

“Twitter’da 100.000 kişiyi takip ettim ve 100.000 takipçim oldu.”

şeklinde cevap vermiş. Tabi Twitter’da 100.000 kişiyi takip etmek kolay bir şey değil. Ama hemen ümidinizi yitirmeyin. Ben bunu nasıl yapacağınızı sizlere “Twitter’da nasıl Takipçi Kasılır?” adlı yazımda anlattım. Yazıya gidip söylediklerimi yaparak kısa zaman içinde Twitter’da büyük bir kitle elde edebilirsiniz. Daha sonrasında ise elde ettiğiniz bu kitleyi YouTube’a taşıyabilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanma Adım 4:

YouTube’a video çekerken “nasıl bir video çeksem izlenir?” diye düşünmüşsünüzdür. Bu her zaman dilimi için farklıdır. Eğer YouTube’da trende girmiş olan videolar kanalınızın konseptine uygunsa benzer videolar çekerek daha kolay bir şekilde izlenebilirsiniz. Hemen bu yöntem ile izlenen bir kanalı sizlere anlatayım:

YouTube’dan Para Kazanmak

Bir aralar popüler olan stres çarklarını siz de illaki duymuşsunuzdur. Stres çarklarının popüler olmaya başladığı sıralarda YouTube’da nasıl videolar var diye merak ettim ve araştırdım. YouTube’a “stres çarkı” yazdığımda en üstte 10-11 yaşlarında olan bir çocuğun çekmiş olduğu stres çarkı videosu çıkıyordu. Merak ettim ve tıklayıp videoyu izledim. 

Açık konuşmak gerekirse videonun çözünürlük kalitesi berbattı. Ama video o anda 1000 izlenmeye ulaşmıştı ve kanalında 300 abonesi vardı. 

Ertesi gün aynı videoya bir daha girdim ve izlenme sayısına baktım. Tam tamına 5000 izlenme olmuştu. O saatten sonra anladım ki trend videolar çekmek gerçekten de işe yarıyor! Siz de trend videolar çekerek izlenmenizi arttırıp YouTube’dan para kazanabilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanma Adım 5:

YouTube’da içerik üretmeye başladıktan sonra başka YouTuberlarla işbirliği yapmayı düşündünüz mü? Bence kesinlikle düşünmelisiniz. Eğer işbirliği yaparsanız YouTube’da daha çok izlenme alarak daha hızlı gelişirsiniz. Peki YouTube’da işbirliği nasıl yapılır?

YouTube’dan Para Kazanma Yöntemleri

YouTube’da işbirliği yapmak için ilk önce kendi düzeyinizdeki kanalları bulmalısınız. Kendi düzeyinizdeki YouTube kanallarını bulmak için videoların altına yorum yapan kanallara bakabilir veya YouTube’da izlediğiniz videoların yorum kısmına “Benimle işbirliği yapmak isteyenler bana buradan ulaşabilir:sosyal medya linkiniz” şeklinde yorumlar yapabilirsiniz. Emin olun ki kanal istatistikleriniz belirli bir düzeyde ise kesinlikle sizinle işbirliği yapmak isteyen birileri çıkacaktır.

Bu yöntemi yapmazsak ne kaybederiz?” diyor olabilirsiniz. Cevabı çok basit:”Çok şey.” Şöyle ki bundan 2 yıl önce arkadaşım YouTube ile ilgilenen bir arkadaşının başından geçen olayı bana anlatmıştı. Olay aynen şu şekildeydi:

Bu YouTube ile ilgilenen arkadaş oyun videoları çekiyormuş. Bir gün multiplayer olan bir oyunun videosunu çekmek için YouTube üzerinden işbirliği yapacak arkadaş aramış ve bulmuş. Söylemeliyim ki bu işbirliği yaptığı arkadaş hiç de yabancı değil :). Az çok tahmin ediyorsunuzdur. Evet, Enes Batur ile oyun videosu çekmişler :). Tabii o zamanlar Enes Batur’un da büyük bir kitlesi yok. Bu yüzden Enes Batur’da işbirliği yapacak kişiler arıyordu. Neyse neticeye gelelim, videoyu çekmişler ve YouTube’a yüklemişler.

Bir süre sonra bahsettiğim bu arkadaş YouTube’u bıraktı. Ama Enes Batur bırakmadı ve bugünlere kadar geldi. YouTube’u bırakan arkadaşınsa son sözü şu oldu: “Keşke bırakmasaydım. Şimdi daha farklı yerlerde olabilirdim.” 

Umarım anlatmak istediğimi anlamışsınızdır. Bu işte asıl önemli olan süreklilik ve dayanışmadır. Düzenli olarak içerik üretip diğer kanallarla dayanışma içinde olursanız kesinlikle YouTube’dan para kazanarak ek gelir elde edebilirsiniz. 

YouTube’dan Para Kazanmak Adım 6:

Bilmiş olduğunuz üzere YouTube’dan para kazanmak için videolarınızın izlenmesi gerekiyor. Ama nasıl? Nasıl bir şey yapsak da videolarımız izlense? Bu soruların cevabı aslında çok basit. 

YouTube videolarınızın izlenmesini arttırmak için forum sitelerine üye olup açılan konulara ya da kendi açtığınız konulara videolarınızın linkini koyabilirsiniz. Tabi videonun linkini koyarken de kısa ve ilgi çekici bir açıklama yazarsanız tadından yenmez. Bu sayede konuyu okuyan ziyaretçi sizin yazınızı gördüğü zaman eğer ilgisini çekerse linke tıklar ve siz de bu sayede izlenme kazanmış olursunuz. Peki hangi forum sitelerini kullanmalıyız?

Kullanabileceğiniz Forum Siteleri:

 • wmaraci
 • shiftdelete
 • r10

gibi forum sitelerini kullanabilirsiniz. Bunların haricinde forum sitesi olmayan ama bir konu hakkında görüşlerinizi yazabildiğiniz platform olarak tarif edebileceğimiz Ekşi Sözlüğü de kullanabilirsiniz. 

Ha bir konuda daha sizleri uyarayım. Forum sitelerinde her konuya girip hızlı hızlı link koyarsanız forum tarafından banlanabilirsiniz. Banlanmamak için yavaş yavaş yapmanızı öneririm.

YouTube’dan Para Kazanmak Adım 7:

YouTube’da büyük bir kitleye sahip olmak ve YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal platformları çok iyi kullanmanız gerekiyor. Bu saydığım platformlardan özellikle Facebook’u etkin bir şekilde kullanmanızı öneririm. Çünkü hem kullanıcı sayısı bakımından hem de kanalınızın linkini paylaşabilmeniz bakımından en kullanışlısı Facebook olacaktır. Peki Facebook ile videolarımızı nasıl izlettireceğiz? 

Facebook ile videolarınızı izletmenin yolu Facebook’ta “YouTube Destek” başlığı altında açılan Facebook sayfalarını beğenmek ve gönderilerin altına ilgi çekici şekilde yorum yapmaktan geçer. İlgi çekici yorumdan kastım abartı değil. Abartıya kaçmadan insanları video linkine tıklamaya teşvik etmeye çalışacaksınız. 

Mesela ben komik kedi videoları çekiyorum ve bu videoların izlenmesini istiyorum. Hemen Facebook’ta “YouTube Destek” sayfalarına girerek gönderilerin yorum kısmına şu şekilde yorumlar yapıyorum:

Sosyal medyada büyük şaşkınlık uyandıran kedi videoları burada:videonun linki

Tabi bu tür videolara Facebook’tan çok tık geleceğini zannetmiyorum. Bu tür videoları izlenmesini arttırmak istiyorsanız en iyi yöntem “YouTube’dan Para Kazanmak Adım 2“de bahsetmiş olduğum yöntemdir.

YouTube’dan Para Kazanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Bazı kişiler YouTube’dan para kazanmak isterken illegal yollara başvurabiliyor. Bu illegal yollara örnek olarak YouTube’da abone hilesi yapmayı söyleyebiliriz. Emin olun ki abone hilesi yapmanın size hiçbir faydası olmayacaktır. Aksine çok büyük zararları olacaktır. 

Abone hilesi yaptığınız bir YouTube kanalında gelişemezsiniz. Gelişseniz bile YouTube bir süre sonra kanalınızı kapatacaktır. Bu yüzden abone hilesini kesinlikle yapmanızı tavsiye etmiyorum. 

Clickbait Nedir?

Gelelim clickbait konusuna. Bu konuyu “Clickbait nasıl yapılır?” adlı yazımda sizlere anlatmıştım. Dilerseniz okuyabilirsiniz.

Bilmiş olduğunuz üzere clickbait YouTube’da çokça kullanılan bir yöntem. Bu yöntemi kullanmanızı tabi ki tavsiye ediyorum. Ama sizi uyarmalıyım ki clickbait yaparken de ölçülü olmalısınız. Yoksa videonuzu izlemek için giren bir adam kapak fotoğrafı ile hiçbir alakası olmadığını görürse disslike atıp çıkar.

Benim sizlere şuanlık anlatacaklarım bu kadardı. Umarım faydalı olmuşumdur.

“YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır? Güncel Rehber!” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir