Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir? Muhteşem Görünüm!
Kapat

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir? Muhteşem Görünüm!

Anasayfa
Bakım Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir? Muhteşem Görünüm!

Zeytinyağının saça faydaları nelerdir? Zeytinyağı saçı hızlı uzatır mı? Bu yazımda sorularınızı cevaplıyorum.

“Zeytin yağının saça faydaları nelerdir?” sorusunu son zamanlarda sıklıkla duyar hale geldim. Bu yüzden sizlere zeytinyağının saça olan faydalarını ve zeytinyağını nasıl kullanmanız gerektiğini anlatmak için bu konuyu açtım. Hadi hemen konumuza geçelim. 

Çevrenizden illaki duymuşsunuzdur. Birçok kişi “zeytinyağı kullan saçını onarır.” veya “zeytinyağı kullan saçın düzleşir.” der. İnanın bana yanılmıyorlar. Ancak zeytinyağının saça olan faydaları bunlarla sınırlı değil. Zeytinyağının söylenen bu faydaları dışında birçok faydası daha bulunmakta. Dilerseniz bu faydalara sizlerle birlikte bir bakalım.

Zeytiyağının Saça Faydaları:

Parlak Bir Görünüm

Saçınızda zeytinyağı kullanarak parlak bir görünüm elde etmeniz mümkün. Saçınıza saç kremi gibi kimyasallar sürmek yerine zeytinyağı sürerek saçınızı parlak bir görünüme kavuşturmanız hem saçınız için hem de cebiniz için daha iyi olacaktır. Aynı zamanda A ve E vitamini ile çeşitli antioksidanlar bulunduran zeytinyağı saçlarınıza nem kazandırarak yıpranmaları önleyecektir.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Hızlı Uzayan Saçlar

Zeytinyağının saça faydalarından biri de saçı hızlı uzatmasıdır. Zeytinyağı saçı uzatırken aynı zamanda güçlendirerek saçtaki kırıkları da onarıyor. Bu sayede saçınız daha temiz ve bakımlı gözüküyor. 

Sizde saçlarınızın hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını istiyorsanız zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı Saçı Düzleştirir

Evet. Zeytinyağının saça olan bu etkisini çevrenizden sıkça duymuşsunuzdur. Ancak zeytinyağı saçı düzleştirmede argan yağı kadar başarılı değildir. Eğer saçınız düz değilse ve düzleştirmek istiyorsanız argan yağı kullanmanızı tavsiye ederim. Dilerseniz “Argan Yağının Faydaları” adlı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Argan yağını yakınınızdaki aktarlardan temin edebilirsiniz.

Zeytinyağı Kepeği Yok Eder

Zeytinyağının mucizevi etkilerinden biri de kepeği yok etmesidir. Tabii zeytinyağını, kepekleri yumuşatıcı etkisi olan limonla karıştırarak nemli saçınıza uygularsanız kepeklerden daha hızlı kurtulursunuz. Karışımın içindeki limon kepekleri yumuşatırken zeytinyağı saçınızı nemlendirerek kepekleri saç derisinden dışarı atacaktır. Peki Zeytinyağı ve limon maskesi nasıl hazırlanır? Hadi gelin bu sorunun cevabına bir bakalım.

Zeytinyağı ve limon karışımını hazırlamak için ilk önce 2 kaşık zeytinyağı ve 2 kaşık limon suyunu bir kaba dökün. Daha sonra karışımın üstüne az miktarda su ekleyin ve karıştırın. Yeterince karıştırdıktan sonra nemli saçınıza uygulayın. 10-20 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Kolay Tarama

Zeytinyağı uygulanan saçlar uygulanmayanlara göre daha kolay taranır. Bunun sebebi ise zeytinyağının saça esneklik ve nemlilik kazandırmasıdır. Esnek ve nemli olmayan saçlar kırıklarla dolu olur ve buna bağlı olarak da kolay taranmaz. Saçlarınızdaki kırıkları onarmak ve kolay taranmasını sağlamak istiyorsanız zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Peki zeytinyağı saça nasıl uygulanır? Hadi gelin hep beraber bu sorunun cevabına bir bakalım.

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağını saça uygulamanın bir çok yöntemi var. Ben sizlere bu yöntemlerden en etkili olanlarını aşağıda anlatacağım.

Zeytinyağı Sabunu Kullanmak

“Ben her gün zeytinyağı karışımı hazırlamakla uğraşamam.” diyorsanız zeytinyağı sabunu kullanmak tam da size göre. 

Zeytinyağı sabununu isterseniz şampuan kullanmadan saçınızı yıkayarak isterseniz de şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra gövde ve uç kısımlarına sürerek kullanabilirsiniz. İki yöntemde gayet etkili. 

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağını Isıtarak Kullanın

 • Yarım bardak zeytinyağını mikrodalga fırının içine koyun ve yaklaşık 1 dakika bekleyin. Eğer zeytinyağı çok ısınırsa ılık olana kadar oda sıcaklığında bekletin.
 • Daha sonra hazırlamış olduğunuz zeytinyağını ıslak saçınıza uygulayın. Eğer bu işlemi banyoda yapıyorsanız dikkatli olun çünkü damlayan yağ yerleri kayganlaştırabilir.
 • Saçınıza zeytinyağı sürdükten sonra tarağınızı da zeytinyağına batırın ve saçınızı tarayın. Bu sayede hem saçınız açılacak hem de saçın her yerine zeytinyağı uygulamış olacaksınız.  
 • Saçınızı taradıktan sonra yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin ve saçınızı yıkayın. 

Not: Bu işlemi haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Bal Maskesi:

 • Yarım bardak zeytinyağı ve 1 kaşık balı aynı kaba koyarak karıştırın.
 • Karışım iyice karışmadıysa ve hala çok yapışkan ise karışıma biraz daha zeytinyağı ekleyin ve karıştırın.
 • Karışım sürülebilecek kıvama geldiği zaman elinizle veya varsa bir fırça yardımıyla karışımı saçınıza sürün.(Fırça ile daha kolay ve verimli bir sonuç elde edebilirsiniz.) 
 • 10-20 dakika beklettikten sonra saçınızı hafif bir şampuan ile iyice yıkayın.

Zeytinyağı ve Muz Maskesi:

 • Bir tane küçük veya orta boy muzu ezebilir, rendeleyebilir ya da blenderdan geçirebilirsiniz. İstediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.
 • Daha sonra hazırlamış olduğunuz muzu ve yarım bardak kadar zeytinyağını bir kaba doldurun ve iyice karıştırın.
 • Karışım iyice karıştıktan sonra saçınıza uygulayın.
 •  Saç boneniz varsa boneniz yardımıyla saçınızı kapatın.
 • 20-30 dakika kadar bekledikten sonra maskeli saçınızı yıkayın.
 • Maskeden kurtulduktan sonra şampuan ile saçınızı güzelce yıkayın. 

Not: Aklınıza takılan herhangi bir şey varsa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

“Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir? Muhteşem Görünüm!” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir